0

Orta Asya Sanayiciler ve Girişimciler Konseyi’nin Oluşturulması Planlanıyor

Türkmenistan’ın Avaza Turizm Bölgesinde gerçekleştirilen Orta Asya Devlet Başkanları 3. İstişare Toplantısında Orta Asya ülkeleri Devlet Başkanları, Orta Asya ülkeleri sanayici ve girişimciler tarafından beşli konseyin kurulması gerektiği vurgulandı. 

Toplantının sonunda Ortak Bildiri’de yeni konseyin ticaret, ekonomi, enerji, ulaştırma, lojistik ve inovasyon alanlarındaki işbirliğini belli bir hedef ve tutarlı bir karakter kazandırmak amacı ile oluşturulacağı ifade edildi.

Mali sistemi ortaklaşa geliştirmek ve bölgeye yatırım çekmek için taraflar, Astana Uluslararası Finans Merkezini Orta Asya bölgesi ülkelerinin yanı sıra yabancı yatırımcıları birbirine bağlayan bir ekonomik platform olarak kullanma konusunda anlaşma sağlandı.

Ayrıca Devlet Başkanları, Özbekistan tarafının Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde ulaştırma ve haberleşme alanlarında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bölgesel bir merkez kurma girişimini desteklediler. Böylece taraflar, bölgesel katma değer sistemi ve ortak sanayi kümeleri oluşturarak karşılıklı ticaret hacimlerini arttırmayı ve dijital ekonominin geliştirilmesinde işbirliğini artırmayı amaçlıyorlar.

Orta Asya Devlet Başkanları, Kuzey-Güney ve Doğu-Batı uluslararası koridorlarını ortaklaşa geliştirmek için her türlü çabayı gösterecekler.

Ayrıca Ortak Bildiri’de, Devlet Başkanlarının karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, ortak ekonomik projelerin uygulanması, sınır ötesi bölgelerde ticaret ve imalat merkezleri ile birlikte toptan dağıtım merkezlerinin geliştirilmesine yönelik Orta Asya iş çevreleri ve bölgeler arasındaki işbirliği faaliyetlerini güçlendirmek istedikleri belirtildi.

Taraflar, karşılıklı ticaret hacminin arttırılmasının önemli olduğunu ve bölgede ticaret işlemlerinin kolaylaştırılması görevlerini etkin bir şekilde ele alınması için karşılıklı yarar sağlayan genel yaklaşımların daha da geliştirilmesinin elzem olduğunu belirtiyorlar.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat