0

Ocak Ayında En fazla İthalat ve İhracat Ham Madde Gurubunda Yapıldı

GTS Kapsamında Geniş Ekonomik Grupların (GEG) Sınıflamasına Göre İhracat ve İthalat En fazla ihracat “Ham madde (Ara mallar)” grubundan yapıldı.

2021 yılı Ocak ayında Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ihracat incelendiğinde; en çok ihracat 7 milyar 515 milyon dolar değeriyle “Ham madde (Ara mallar)” grubunda yapıldı. Bu grubu sırasıyla “Tüketim malları” (5 milyar 911 milyon dolar) ve “Yatırım (Sermaye) malları” (1 milyar 567 milyon dolar) grupları takip etti.

En fazla ithalat “Ham madde (Ara mallar)” grubundan yapıldı. 2021 yılı Ocak ayında Geniş Ekonomik Grupların sınıflamasına göre ithalat incelendiğinde; en çok ithalat 13 milyar 830 milyon dolar değer ile “Ham madde (Ara mallar)” grubunda yapılırken, bu grubu sırasıyla “Yatırım (Sermaye) malları” (2 milyar 520 milyon dolar) ve “Tüketim malları” (1 milyar 753 milyon dolar) grupları izledi.

GTS’ye göre en fazla ihracat yapılan fasıl “Motorlu kara taşıtları” oldu

2021 yılı Ocak ayında 1 milyar 928 milyon dolar değerle en çok ihraç edilen “Motorlu kara taşıtları” faslını, “Kazanlar, makinalar” (1 milyar 505 milyon dolar) ve “Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar” (879 milyon dolar) ihracatı takip etti.

GTS’ye göre en fazla ithalat yapılan fasıl “Mineral yakıtlar, mineral yağlar” oldu

2021 yılı Ocak ayında 2 milyar 677 milyon dolar değer ile en çok ithal edilen “Mineral yakıtlar, mineral yağlar” faslını, “Kazanlar, makinalar” (2 milyar 58 milyon dolar) ve “Demir ve çelik” (1 milyar 663 milyon dolar) ithalatı izledi.

Related Posts

Call Now Button