0

Nijerya’nın Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Finansman Eksikliği Nedeniyle Gecikecek

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Nijerya’nın kritik gaz altyapı projesi olan Ajaokuta-Kaduna-Kano (AKK) boru hattı projesi, Çinli finansörlerin proje için fon sağlayamaması nedeniyle şu anda gecikmeler yaşıyor. Sonuç olarak, Hükümet 2,8 milyar ABD Dolarına mal olacak gaz boru hattındaki çalışmaların devam edebilmesi için 1 milyar ABD Dolarına ihtiyaç duyuyor.

AKK projesinin gecikmesi, Çin’in demiryolu, enerji ve diğer projelere yıllarca büyük kredi vermesinden sonra Afrika’daki altyapı projelerindeki mali desteğinin başarısız olduğunun en son işaretidir. AKK projesi, Başkan Muhammed Buhari’nin Nijerya’nın kuzeyini kalkındırma ve gaz kaynaklarını geliştirme planının merkezinde yer alıyor.

AKK boru hattı projesinin inşaasına Haziran 2020’de başlandı. Projenin 3,6 gigawatt güç üretilmesine yardımcı olacağı ve güzergah boyunca gaza dayalı endüstrileri destekleyeceği beklenmektedir. Proje, Çinli firmalar tarafından, devlet garantisi ile desteklenen ve boru hattı iletim tarifesi yoluyla geri ödenecek bir borç-öz sermaye finansman modeli altında finanse edilecekti.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat