0

Nafeza Uygulamasıyla İlgili Mısır’lı Yetkililerle Webinar Düzenlenecek

Yazıda, Mısır’ın 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren zorunlu ACID (Advanced Cargo Information System-Gönderi Ön Bilgilendirme) Sayısı uygulamasına geçecek olduğu, Mısır’a yapılacak ihracatlara ilişkin belgelerde mezkur numaranın işlenmemiş olması halinde, gönderilerin boşaltma limanında işlem görmeden mahrecine iade edileceği anımsatıldı. Bu kapsamda, Türkiye ihracatını yakından ilgilendiren bu sistemin işleyişinin anlaşılması, mevcut soru ve sorunların değerlendirilerek meselelerin aydınlatılabilmesi amacıyla Ticaret Müşavirliği, sistemi tasarlayan Misr Technology Services (MTS) ve ihracatçıların kullanmak zorunda olduğu Cargo-X Platformunun kurucusu Cargo-X LTD. şirketleri ile bağlantıya geçerek bir webinar düzenlenmesi doğrultusunda gerekli adımları attığı bildirildi.

Bu doğrultuda, MTS şirketinden alınan son doğrulama çerçevesinde, söz konusu webinarın 16 Haziran 2021 Çarşamba günü Kahire saati ile 12.00’da (TSİ 13.00) herkese açık olacak şekilde İngilizce dilinde, ekli taslak program çerçevesinde gerçekleştirilecek olduğu ve programa MTS’in gönderdiği bağlantıdan (Microsoft Teams gerekmektedir) katılım sağlanabileceği belirtildi.

Diğer taraftan, programda yapılması planlanan soru-cevap kısmında mükerrerlikler ve karışıklık oluşmaması ayrıca, zamandan tasarruf edilebilmesi adına ilgili kuruluşların (TOBB, TİM ve varsa aşağıda bahsedilen meslek üst kuruluşları) Mısır’a ihracat yapan firmalar nezdinde gerekli hatırlatmaları yapması, firmalarca ilave bir katkı haricinde sorulacak soruları önceden hazırlayarak ilgili kuruluşlara yönlendirmesi ve kuruluşların yetkili kişilerinin tek ağızdan soruları sorması halinde programdan daha çok fayda sağlanabileceği ifade edildi.

Bu çerçevede; TOBB, TİM ve varsa Gümrük Müşavirleri ile uluslararası taşımacılık yapan firmaların toplandığı üst kuruluşların gerçekleştirilecek webinara katılımları hakkında bilgilendirilmesi gerektiği vurgulandı.

İlgili yazı için tıklayınız.

İlgili “Online Toplantı Taslak Programı ve Bağlantısı” için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button