0

Motorlu Araç Satışlarının Yıl Sonunda 25 Milyonu Aşacağı Öngörülüyor

Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) Pekin’de toplanan olağan kongrede, motorlu araç satışlarının bu yılsonu itibarıyla 25.3 milyon adede ulaşmasını beklendiğini açıkladı.

Konferansta, CAAM yetkilileri yılsonuna kadar toplam 20.2 milyon adet binek otomobil ve 5.1 milyon adet de kamyon ve otobüs benzeri ticari araç satılacağını tahmin ettiklerini söyledi. 2019 yılında Çin’de toplam 25.77 milyon adet motorlu taşıt satılmıştı.
Bu yıl otomotiv sektörüne büyük miktarda teşvikler sağlandığını ve bunun önümüzdeki yıl araç fiyatlarına kampanyalar ve iskontolar şeklinde yansıyacağının değerlendirildiği, araç satışlarının önümüzdeki yıl yüzde 4’lük bir artışla 26.3 milyon adede ulaşmasını beklendiği belirtildi.
[bnn-14_2]

Bunun yanı sıra, bu yıl yeni nesil enerjilerle çalışan 1.3 milyon adet araç satıldığı ve gelecek yıl bu rakamın 1.8 milyon adede ulaşmasının olası olduğu da ifade edildi.

CAAM tarafından açıklanan verilere göre, Kasım ayında otomobil satışları yıllık bazda yüzde 12.6 oranında artarak, 2.77 milyon adede ulaştı. Otomobil satışlarının Kasım ayı ile birlikte son sekiz aydır düzenli bir şekilde artmakta olduğuna dikkat çekildi. Kasım ayında yeni nesil araç satışlarındaki artışın ise yüzde 105 olduğu ve toplamda 200 bin adede ulaştığı bildirildi.

Kovid-19 salgını ile birlikte küresel otomotiv sanayisinin çok ciddi bir sarsıntı geçirdiğinin altı çizilerek, kendini nispeten erken toparlayan Çin’in motorlu araç pazarı, otomotiv üreticileri için bir ümit ışığı haline geldiği değerlendirildi. Volkswagen, GM, Toyota ve Honda, Çin’deki otomobil satışlarının artması nedeniyle yılsonu karlılık beklentilerini yükselten firmalar arasında yer aldı.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat