0

Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatında Büyük Artış

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, 2021 yılının ilk yarısında 201 milyon dolarla kağıt ve mamulleri, yüzde 42 artışla 104 milyon dolarla mobilya ve yüzde 15 artışla 54 milyon dolarla odun dışı orman ürünlerini ihraç ettiklerini açıkladı.

Odun dışı orman ürünlerinde en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ürünü sıralayan Başkan Yağcı, “27 milyon dolarla dünya üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini yaptığımız kekik, 14 milyon dolarla dünya üretiminin yüzde 90’ından fazlasını ürettiğimiz defne yaprağı, 3 milyon dolarla ada çayı, 2 milyon dolarla meyan kökü, 1 milyon dolarda tıbbi bitkiler ve biberiyedir” dedi.

Türkiye’nin küresel mobilya ihracatında sekizinci sıraya kadar yükseldiğini kaydeden Başkan Cahit Doğan Yağcı, sektör olarak ilk hedeflerinin dünya mobilya ihracatında ilk 5 ülke arasına girmek olduğunu ifade etti.

Bu arada Ticaret Bakanlığı’nın desteği İhracatçılar Birlikleri ile birlikte Türkiye’de bir ilke imza atarak mobilya, tekstil ve doğal taşın bir arada kullanıldığı Ezber Bozan Tasarım Yarışması hakkında da bilgi veren Başkan Yağcı, yarışmaya bine yakın başvuru aldıklarını ve EİB tarihinde tasarım yarışmaları içinde en yüksek başvuru sayısına Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği olarak ulaştıklarını belirterek, “Türkiye dışında İngiltere, Hindistan, Irak, Macaristan, KKTC’deki üniversitelerden öğrenciler de yarışmaya tasarımlarını gönderdi. Önümüzdeki süreçte yarışmamızın finalini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat