0

Mısır’ın ACID Uygulaması 1 Ekim’de Başlıyor

Yazıda, Mısır Arap Cumhuriyeti’nin 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Mısır’a deniz yoluyla yapılacak ihracat gönderileri için “Gönderi Ön Bilgilendirme – Advanced Cargo Information (ACI – ACID)” numarası uygulamasına başlandığı anımsatıldı. 1 Temmuz 2021 tarihiyle birlikte mecburi olacak uygulama kapsamında mezkûr numarayı barındırmayan gönderilerin boşaltma limanında işlem görmeden mahrecine iade edileceği, ancak Mısır’daki iş çevrelerinin ve çok uluslu şirketlerin taleplerine istinaden zorunlu uygulamanın başlangıç tarihinin 3 ay ertelendiği hatırlatıldı. Bu bağlamda sistemin 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olacağı ve bu tarihe kadar test aşamasında kullanılabileceği hususları ile sisteme ilişkin diğer detayların duyurulduğu belirtildi.

1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla Mısır’a deniz yoluyla gerçekleştirilecek ihracatta, her bir yüklemeye özel olarak Mısırlı ithalatçı tarafından geminin kalkışından en az 48 saat önce alınması gereken ACID numarasının ihracatçı tarafından ihracat belgelerinin üzerine işlenmesi ve söz konusu belgelerin Cargo X platformu vasıtasıyla ithalatçıya gönderilmesi gerektiği kaydedildi. ACID numarası işlenmiş belgelerin ithalatçı tarafından gümrük otoritesine sunulması ile gümrük kabul kararının alınması sonucunda sürecin tamamlandığı ifade edildi.

Söz konusu uygulamada ihracatçılar tarafından şu an için sadece Cargo X platformunun kullanılacağı, Mısır’a ihracat yapmakta olan firmaların, ivedilikle Cargo X platformunda hesaplarını oluşturmaları, akabinde talep edilen doğrulama işlemlerini gerçekleştirmeleri ve Mısırlı ithalatçıları ile sürece ilişkin bağlantıda olmalarının önem arz ettiği bildirildi.

İlgili uygulamaya ilişkin bilgi notu için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button