0

Mısır Antidamping Hakkında

Ankara Demir Ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği, “Mısır Antidamping” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından “Kaynak Elektrotu” (8311.10 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu altında yer alan) ithalatına karşı 5 Ekim 2016 tarihinden bu yana Türkiye ihracatçıları için yüzde 23 ila yüzde 58 oranları arasında değişen nihai anti-damping vergisi tatbik edildiği anımsatıldı.

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından söz konusu önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması başlatıldığına ilişkin bildirim yayımlandığı belirtildi. Soruşturmaya ilişkin açılış bildiriminde soruşturma otoritesi tarafından belirtilen bilinen ihracatçılara soru formlarının gönderildiği ifade edilerek bilinmeyen ihracatçıların 30 gün içerisinde soruşturmaya dahil olmak için başvuru yapabileceği ve tüm tarafların soru formuna yanıtlarını 37 gün içerisinde iletmesi gerektiği belirtildi.

Öte yandan, ilgili herhangi bir tarafın belirlenen süreler içerisinde gerekli bilgileri vermeyi reddettiği veya soruşturmayı engellediği durumlarda, mevcut veriler esas alınarak (facts available) olumlu veya olumsuz ön ve nihai belirlemeler yapılabileceği açıklandı.
Dolayısıyla iş birliği yapmayarak gerekli bilgilerin verilmemesi halinde, bu durumun işbirliği yapanların durumuna kıyasla, söz konusu tarafın daha az lehine olan bir sonuca yol açmasının ihtimal dâhilinde olacağı belirtildi.

Mısır’a ilgili ürün ihracatı gerçekleştiren firmaların soruşturmaya taraf olunup olunmayacağı bilgisinin 29 Ocak 2021 tarihine kadar Ticaret Bakanlığı’na (erkoyuncum@ticaret.gov.tr ) e-posta adresine iletilmesi gerektiği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button