0

Meksika’da Satışlar Son 6 Yılın En Düşük Seviyesinde

Ticaret Bakanlığı’nın haberine göre, Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) Aylık Ticari Şirketler Araştırması (EMEC) sonuçlarında Meksika’da 2020 yılında yüzde 9,3 azalan perakende satışların, 2014 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleştiği bildirildi. En son 2009 yılındaki krizde perakende satışlardaki gerileme yüzde 3,5 seviyesinde idi.

Toplam dokuz kategorinin yedisinde düşüş yaşanırken; artış görülen iki kategori çevrimiçi ve katalog satışları (yüzde 51,9) ile sağlık ürünleri (yüzde 5,9) oldu. En çok zarar gören kategoriler ise cirosu yüzde 35,2 daralan hazır giyim, tekstil, ayakkabı ve aksesuarları, kırtasiye ve eğlence ürünleri (-yüzde 32), bakkaliye ve içecek (-yüzde 14,6), otomobil, motosiklet ve yedek parçaları (-yüzde 13,6), beyaz eşya ve elektronik (-yüzde 13,4), hırdavat (-yüzde 1,8) ve self servis ve büyük mağazalar (-yüzde 1,3) olmak üzere sıralandı.

2021 yılının Ocak ayında ise pandemide ikinci dalga önlemlerinin etkisiyle yıllık bazda yüzde 7,2 gerileme (aylık bazda yüzde 0,1 artışla) ile Kasım 2015’teki seviyelere dönüldü.

Perakende satışlardaki son 13 aylık düşüş trendinin, Ocak ayında da devam ettiği belirtildi. Perakende şirketlerinde istihdam edilen personel sayısı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azaldı. Hazır giyim, tekstil, ayakkabı ve aksesuarları satışları yüzde 7,4 ve self servis ve büyük mağaza satışları yüzde 3,2 azalırken; sağlık ürünleri sektöründe yüzde 4,7’lik bir artış kaydedildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat