0

Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması

Türkiye’de kripto para borsasına rağbet son yıllarda büyük artış gösterdi. Özellikle son 3 ayda kripto paralarla yapılan işlem hacmi rekor seviyeye ulaştı. ABD merkezli kripto para araştırma kuruluşu Chainalysis, 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye’deki kripto para işlem hacminin 218 milyar TL’ye ulaştığını, bu rakamın geçen senenin aynı dönemine göre 7 milyar TL arttığını belirtti.

Kripto para borsasına olan bu rağbet, son zamanlarda kripto paraların vergilendirileceği ve borsalardaki kullanıcı bilgilerinin talep edildiği haberlerinin dikkat çekmesine neden oldu. Çıkan haberler üzerine Maliye Bakanlığı resmi bir basın açıklaması yaptı.
Yapılan açıklamada son zamanlarda Bakanlığa yönelik yapılan yorum ve haberler üzerine resmi bir açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtilerek ilgili haberlere yanıt verildi. Birçok ülkede mali istihbarat birimlerinin suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadele ettiği vurgulanarak, Türkiye’de bu mücadeleyi Bakanlık bünyesince Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) yürüttüğü bildirildi.

Son dönemde gündemde olan kripto paraların, özellikleri itibarıyla kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağladığı ancak anonim yapıları sebebiyle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabileceği belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformlarından (kripto para borsaları) bu çerçevede bilgi istendiği, söz konusu talebin ise MASAK’ın görev ve sorumlulukları içerisinde bulunduğunun altı çizildi.

Açıklamada kripto paraların vergilendirilmesine yönelik ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Related Posts

Call Now Button