0

Libya Kesin Hesap Bildirimleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), “Libya Kesin Hesap Bildirimleri” hakkında bir yazı yayımladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) gelen yazıda; kendilerinin Ticaret Bakanlığı’ndan aldıkları yazıda Birlik tarafından Ticaret Bakanlığı’na iletilen MoU’da görülen takvim planı çerçevesinde firmaların Libyalı işveren idarelere başvuru yapmalarına karşın, başvurularına istenen düzeyde dönüş alınamadığı hususunun Trablus Büyükelçiliğine Libya Planlama Bakanı nezdinde dile getirildiği bildirildi.

Hem firmaların başvuru süreçlerinde karşılaştıkları sorunları bir kez daha dile getirmek hem de firma-işveren görüşme sürecini hızlandırmak amacıyla Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan imzalı bir mektubun Libya Planlama Bakanı’na 2021 yılı Mart ayında iletildiği belirtildi.

Yazıda devamla, ilgili firmaların belirlenmiş olan MoU takvimi içerisinde, kesin hesap bildirimleri için Libyalı işveren idarelere başvurmalarına yönelik olarak öngörülen sürenin 24 Mart 2021 tarihinde dolacağı ifade edildi.

Bu çerçevede; Libyalı idareler ile görüşmek için yazılı bildirim yapmış veya yapmamış tüm firmaların Libya makamlarına ve ilgili Libya idarelerine kesin hesap bildirimleri için yazılı olarak başvurmaları söz konusu MoU kapsamında mümkün bulunmakta olup, firmalarımızın bahse konu MoU kapsamında sağlanan olanaklardan en üst seviyede faydalana bilmeleri için bu imkanı kullanmalarının yüksek önem arz ettiği değerlendirildi.

Aynı zamanda 2020 yılı Ekim ayından bu yana bu ülkede devam eden siyasi süreç kapsamında Libya’yı 2021 yılsonunda seçime götürmek amacıyla geçici olarak kurulan “Ulusal Birlik Hükümeti”nin 16.03.2021 tarihinde görevine başladığı belirtildi.

Related Posts

Call Now Button