0

Latin Amerika’daki Çelik Tüketimi Ekonomide Düzelmeyi Yansıtıyor

Bölge ülkeleri arasında dengeli bir biçimde dağılmamış olmasına rağmen Latin Amerika kıtasının ekonomik toparlanma belirtileri göstermeyi sürdürdüğü açıklandı.

Geçen yılın çelik üretimi, bir önceki yılın çelik üretimi ile karşılaştırıldığında yüzde 8,4 oranında bir düşüşe karşılık gelen 55,6 milyon tondu, söz konusu rakam, Çin dışarıda bırakıldığında, yüzde 7,7 oranında düşüş kaydederek 822 milyon tona gerileyen tüm yerküre üretim rakamı ile benzerlik gösterdiği ifade edildi.

Çin çelik endüstrisi ise yüzde 5,2 oranında yükselişe eşdeğer bir biçimde 1 milyar 53 milyon ton çelik üretti. Latin Amerika’da Şili, çelik üretimini yüzde 2,1 oranında artışla 1,2 milyon tona yükselterek en iyi başarıyı gösteren ülke olurken diğer uçta ise çelik üretimi yüzde 40,6 oranında gerileyerek 732 bin tona inen Peru yer aldı.

Toplam haddelenmiş çelik üretimi, 2003 yılı üretim rakamına benzer bir biçimde yüzde 9,7 oranında gerileyerek 46,3 milyon tona düşerken, 2013 yılında gerçekleşen 57,5 milyon tonluk en büyük üretim rakamı başarısından çok uzakta kaldı.

Haddelenmiş çelik üretiminde kıtanın başlıca ekonomileri arasında geçen yıl yüzde olarak en büyük düşüş, yüzde 18,8 ile toplamda 3,5 milyon ton üretim gerçekleştiren Arjantin’de olurken hacim olarak en büyük düşüş ise yüzde 9,9 oranında gerilemeye karşılık gelen 1,7 milyon ton azalışla 15,8 milyon ton üretim gerçekleştiren Meksika’da yaşandı. Bir gösterge olarak Brezilya geçen yılı yüzde 3,7 oranında azalışa karşılık gelen 21,7 milyon ton üretim rakamı ile kapadı.

Kasım 2020’de, ithalat tüketim içerisindeki payı düşerken beklenti, bölgesel tüketimin, dış ticaret açığının kontrol altına alınmasıyla yeniden artacağı yönünde. Kümülatif ticaret dengesi, Kasım ayında 2019’un ilk 11 ayında gerçekleşen eksi 12 bin 400 tona göre yüzde 13,5 oranında daha az açık verdi.

Related Posts

Call Now Button