0

Kuşak ve Yol Zirvesi

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), “Kuşak ve Yol Zirvesi” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Hong Kong Ticaret Ataşeliğinin yazısına atıfla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in yazısında, Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi (HKTDC) organizasyonunda 2016 yılından beri Kuşak ve Yol Hong Kong Zirvesi düzenlendiği anımsatıldı.

Zirve’nin temel amacının Kuşak ve Yol güzergâh ülkelerinde yer alan yatırım projelerine, Hong Kong’da yerleşik finansman kuruluşları aracılığı ile fon sağlanması ve Hong Kong’un finans merkezi rolüne dikkat çekmesi olduğu belirtildi. Bu nedenle Zirvenin Hong Kong hükümeti tarafından da desteklendiği aktarıldı.

Duyuruda ayrıca 2021 yılında koronavirüs pandemisine bağlı olarak 1-2 Eylül 2021 tarihlerinde dijital platform üzerinden düzenlenmesi planlanan Zirve’ye dair genel bilgilere yer verildi.

-Fiziken en son 2019 yılında düzenlenen Zirve’ye, o dönemde 67 ülkeden 5000’in üzerinden ziyaretçi katılım sağladığı, yine son düzenlenen fiziki organizasyonlarında, Zirve kapsamında 200’ün üzerindeki yatırım projesine 700’den fazla ticari eşleştirme programı tertip edildiği, ilk defa 2020 yılında pandemi gerekçesi ile dijitalde düzenlenen Zirve’de, yine 80’nin üzerinde ülkeden ülkenin katılım sağladığı ve 250’nin üzerinde ticari eşleştirme programı düzenlendiği ilan edildiği aktarıldı.

-Temel hedefi Kuşak ve Yol güzergâh ülkelerindeki yatırım projelerine fon sağlamak olan Zirve’ye katılım sağlayan finansman kuruluşlarının Anakara Çin ağırlıklı olduğu, yatırım projeleri bağlamında ele alındığında ise, Avrupa başta olmak üzere finansman arayışı bulunan tüm dünyadan yatırımcıların Zirve’de aktif olarak yer aldıklarının görüldüğü iletildi.

-Türk katılımcıların seneler itibari ile Zirve’ye katılmında artış olduğu, firmaların ticari eşleştirme programında yer almadıklarına dikkat çekilerek yatırım projeleri için finansman arayışı bulunan firmaların Zirve kapsamında düzenlenen ticari eşleştirme programlarına katılımında büyük yarar görüldüğü ifade edildi.

-Ticari eşleştirme organizasyonlarının yanı sıra Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (Regional Comprehensive Economic Partnership RCEP) başta olmak üzere uluslararası ticaret gündemine dair tematik forumların da düzenleneceği Zirve’nin program akışına resmi web portalından erişim sağlanması mümkün olduğu bildirildi.

-Zirve’ye katılımdan bağımsız olarak, proje finansmanı arayışında olan şirketlerin, HKTDC’ye ait https://beltroad.hktdc.com/ web portalında “Türkiye” başlığı altında yatırım projelerine ait detayları ücretsiz yayımlatma imkânı bulunmakta olduğu belirtildi.

-Zirve’ye dair katılımı değerlendiren firmaların, daha detayda bilgileri, HKTDC’de ilgili irtibat kişisi olarak belirtilen pamela.cn.wong@hktdc.org üzerinden edinmeleri mümkün olduğu işaret edildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat