0

Küresel Otomotiv Lojistiğine Yeni Liman

Yapımına 2019 yılında Kocaeli’nin Körfez ilçesinde başlanan Türk-Japon ortak liman işletmesinin ilk deneme seferinin başarıyla tamamlandığı belirtildi.

Köstence-Romanya’da başlayan deneme seferi, ithal araçların limandan tahliye edilmesinin ardından Körfez Bölgesi’nde tamamlandı. Uluslararası otomobil markalarının ihracat ve ithalat kapısı konumuna gelecek olan limanın açılışı gelecek günlerde gerçekleştirilecek.

“Uluslararası otomotiv lojistiğinin rotası değişiyor”

Türkiye ihracatında büyük payı olan otomotiv sektörünün ihtiyaç ve taleplerini karşılaması beklenen limanın, ülke ekonomisi için de önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Yalnızca otomotiv sektörüne hizmet verecek olan limanın 780 bin araç elleçleme kapasitesi ve 235 bin metrekare toplam liman alanı bulunuyor.

Türkiye’de ilk kez yabancı ortakla kurulan liman küresel otomotiv lojistiğinin yeni merkezi olmaya hazırlanıyor. Uluslararası standartlarda hizmet verecek olan Ro-Ro limanı kendi alanında en büyük liman olma özelliğini de taşıyor.

Yapılan ilk deneme seferi sonrası konuşma yapan OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, deneme seferinin uluslararası otomotiv sektörü için tarihi bir an olduğunu belirterek, NYK Line ile başladıkları yolculukta önemli bir basamağın başarıyla geride bırakıldığını ifade etti. Erdem, “Türkiye’nin çok önemli bir ihtiyacına daha çözüm olacak bu yatırımımız, otomotiv sektörüne olan güvenimizin de bir göstergesi. Kısa bir zaman içinde uluslararası otomotiv lojistiğinin rotasını değiştirerek merkez konumuna gelecek olan limanımızın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Related Posts

Call Now Button