0

Küresel Kömür Talebinde Rekor!

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuna göre, 2022 itibarıyla yavaşlayan ekonomik büyüme ve enerji piyasasındaki belirsizlik nedeniyle dünyanın kömür tüketimi artarak yaklaşık on yıl önce ulaştığı rekor seviyeye geri dönecek.

Artan doğal gaz fiyatları birçok ülkede gazdan kömüre geçişi eğilimini artırırken Hindistan’daki ekonomik büyüme de bu durumu destekliyor. Öte yandan Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlaması ve bazı büyük kömür üreticilerinin üretimi artıramaması kömür tüketimine kısmi bir denge getiriyor.

2022’de Avrupa Birliği ülkelerindeki kömür tüketiminin yüzde 7 daha artması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 14 olarak gerçekleşmişti. Bu durumun Rusya-Ukrayna krizinden kaynaklanan arz sıkıntısının beraberinde getirdiği büyük fiyat artışlarıyla doğal gaz yerine kömürün giderek daha fazla kullanıldığı elektrik sektöründen gelen talepten kaynaklandığı değerlendiriliyor. Bazı AB ülkelerinin, gaz tüketimini azaltmak için kapatılması planlanan kömür santrallerinin kapanış tarihlerini ertelemesi, kapatılan santralleri yeniden faaliyete geçirmesi dikkat çekiyor.

Bununla birlikte doğal gaz fiyatlarındaki belirsiz yükselişle daha rekabetçi hale gelen kömürün uluslararası pazardaki fiyatları da artarak Ekim 2021 ile Mayıs 2022 arasında tüm zamanların zirvesini gördü. Diğer kömür üreticilerinin Rus üretiminin yerine geçmekte kısıtlamalarla karşı karşıya kalmasıyla birlikte, kömür vadeli işlem piyasalarındaki fiyatlar, sıkı piyasa koşullarının gelecek yıl ve sonrasında da devam etmesinin beklendiğini gösteriyor.

Related Posts

Call Now Button