0

Kosova’da Faaliyet Gösteren Banka ve Finans Kuruluşlarına Dikkat

Yazıda, Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’e gönderdiği yazıya atıfla, Priştine Ticaret Müşavirliğinin yazısında; Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan yükümlülük ve sınırlamaların Kosova mevzuatında icra kabiliyetinin bulunmaması nedeniyle çeşitli kişi ve kuruluşların Kosova’da banka unvanı ile şirket açtıkları bilgisi aktarıldı. Bu kişi ve kuruluşların Kosova Merkez Bankasından aldıkları herhangi bir bankacılık yetkileri olmamasına rağmen Türkiye’de bu şirketlerin şubeleri gibi hareket ederek piyasaya çek, teminat mektubu vb. sundukları iletildi.

Yazıda devamla konuyla ilgili olarak en son, 3 Kasım 2021 tarihinde Priştine Büyükelçiliği üzerinden bir Türk vatandaşının “Turk Yatirim Bankasi SH.A.” hakkında bilgi talep ettiği, talep sahibi ile iletişime geçildiği ve bahse konu şirketin sadece şirket kaydının olduğu iletildi.

Söz konusu bankanın Kosova Merkez Bankası’nın “https://bqk-kos.org/financial-supervision2/licensing-of-financial-institutions/list-of-licensedfinancial-institutions-2/?lang=en” bağlantı adresinde bulunan banka ya da finans kuruluşları arasında bulunmadığı bilgisinin verildiği belirtilerek Turk Yatirim Bankasi SH.A.’nin Kosova Şirket Kayıt Ajansının internet sitesinden edinilen kayıt örneğine yer verildi.

Bu çerçevede, herhangi bir vatandaşın konuyla ilgili mağdur olmasını önlemek adına Kosova’da faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşlarının yalnızca Kosova Merkez Bankası’nın bahse konu listesinden teyit edilmesi ve bu konuda dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

İlgili “Türk Yatırım Bankası ARBK kaydı” için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button