0

Korona Virüs Tedbirleri Kapsamında Macaristan’da Yük Koridorları Belirlendi

İtalya’dan gelen transit yük kamyonlarının Macaristan’ın Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya sınırlarından sadece belirlenen geçiş noktalarından ülkeye giriş yapabileceği ve ülke içinde sadece belirlenen güzergâhlardan geçerek Sırbistan, Ukrayna ve Romanya’ya geçmek üzere yine belirlenen sınır noktalarından Macaristan’dan ayrılabileceği açıklandı.

Transit yük trafiğinde, Macaristan’ın Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya sınırlarında belirlenen noktalara gelen İtalya çıkışlı yük kamyonlarına Macar polisi tarafından sticker verilerek, kamyonların her 10 dakikada bir 15 kamyon grubu şeklinde geçişine izin veriliyor. Sadece belirlenen yakıt ikmal noktalarında durulmasına izin veriliyor.

Araçta sadece sürücünün bulunmasına izin veriliyor, herhangi bir yolcunun bulunması yasaklandı. Macaristan’a giriş yapan kamyonların trafik kurallarına uygun şekilde, yakıt ikmal noktalarında fazla beklemeden, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde belirlenen güzergâhı takip ederek Macaristan’dan ayrılması gerekiyor.

Yük taşımacılığında kullanılacak transit güzergâh haritasına http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/hatarrendeszet/mukodo-hataratkelohelyek-es-tranzitutvonalak adresinden ulaşılabiliyor. Transit güzergâh giriş ve çıkış noktaları Macaristan sınırlarında A ile başlayan mavi hatlar ile gösterilmekte. İkmal yapılabilecek istasyonlar ise bu mavi hatlar üzerinde belirtilmiş.

Yük kamyonlarının varış notasının Macaristan olması durumunda ise yine İtalya çıkışlı olup Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya sınır noktalarından geçerek Macaristan içerisindeki varış noktasına seyahat eden aracın bir Macar vatandaşı tarafından kullanılması durumunda, sürücünün yukarıda adresi verilen haritada yer alan transit hat dışındaki sınır geçiş noktalarından birini kullanması gerekiyor. Söz konusu geçiş noktaları haritada mavi, sarı, gri, yeşil gibi farklı renklerdeki işaretlerle belirtilmiş. Bu noktalar sadece Macar vatandaşlarının yolcu trafiğine ve Macaristan’a gelen yük taşımacılığına açık olup, işaretlere tıklandığında geçiş noktasının hangi tür trafiğe (kara/demiryolu) hangi saatlerde açık olduğu bilgisine ulaşılabiliyor.

Macar sürücünün sağlık kontrolünde korona virüs semptomlarını göstermesi durumunda belirlenen karantina merkezlerinden birine (hastane) sevk edilmesi gerekiyor. Semptom taşımayan sürücülerin ise 14 gün süreyle ev karantinasında kalması gerekiyor. Öte yandan semptom taşımayan sürücünün, işverenin de talebi ile yetkili epidemiyoloji otoritesi tarafından onay verilmesi halinde 14 gün bitmeden çalışması mümkün.

İtalya çıkışlı yük kamyonlarının varış notasının Macaristan olması ve sürücünün Macar vatandaşı olmaması durumunda da yine aynı şekilde sürücünün belirlenen işaretli geçiş noktalarından birini kullanması gerekiyor. Aracın yeterli koruyucu ekipman (eldiven ve maske) ve dezenfektan malzemeleri ile donatılmış olması gerekiyor. Sürücünün mümkünse araçta kalması ve yük boşaltması sürecine katılmaması ve kişisel temas kurmaması gerekiyor. Tek kullanımlık eldivenler her kullanımdan sonra değiştirilmek zorunda.

Related Posts

Call Now Button