0

Kontrole Tabi Tutulacak Harp Araç ve Gereçleri Listesi

3 Aralık Cumartesi günü yayınlanan Resmi Gazetede 5201 Sayılı Kanun Gereğince Kontrole Tabi Tutulacak Harp Araç ve Gereçleri ile Silah, Mühimmat ve Bunlara Ait Yedek Parçalar, Askeri Patlayıcı Maddeler, Bunlara Ait teknolojilere İlişkin Liste (2023 Yılı Kontrole Tabi Malzeme Listesi) yer aldı.

Söz konusu Kontrole Tabi Liste kapsamında yer alan kalemlerin üretilmi, ihracat ve ithalatına ilişkin izin işlemleri ile Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi Ek Listesi ve Wassenaar Düzenlemesi Mühimmat Listesi ile Kontrole Tabi Listede yer alan kalemlerin ihracat ve ithalatına ilişkin izin işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı sorumluluğunda ve bilgisi dahilinde yapılacağı belirtiliyor.

Liste şu şekilde;
– Namlulu Silahlar
– Taktik Araçlar
– Askeri Patlayıcılar ve piroteknik malzemeler
– Roketatar, Roket, Füze ve Torpidolar
– Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Harp Maddelerine/Silahlarına Karşı Savunma Sistemleri
– Askeri Hava Araçları ve Sistemleri
– Su Üstü ve Su Altı Sava Gemileri
– Askeri Komuta Kontrol, Muhabere ve Bilgi Sistemleri
– Askeri Amaçlı Uzay Sistemleri
– Askeri Keşif, Gözetleme ve Tespit Sensörler, Coğrafi Konum Belirleme ve Seyrüsefer Sistemleri
– Diğer Askeri Malzeme ve Cihazlar

Listeye Dair Açıklamalar
Söz konusu listede belirtilen sistemlerde yer alan sivil amaçlı kullanıma uygun yazılımlar ve genel imalat malzemeleri (cıvata, somun, vida, conta, o-ring, boya, bağlama amaçlı kullanılan bracket/fitting ve benzeri), ticari maksatlı tedarik edilebilen bilgisayar donanımları Kontrole Tabi Liste kapsamında değerlendirilmiyor.

Kimsayal, biyolojik, radyolojik ve nükleer harp maddeleri/silahlarının ithalatı, ihracatı ve üretimi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler gereği yasaklı bulunuyor.

Hem askeri hem de sivili amaçlı kullanılan malzemeler “Çift Kullanımlı Malzeme” olarak adlandırılıyor. 2003/12 sayılı “Çift Kullanımlı ve Hassas Maddelerin İhracatına İlişkin Tebliğ” kapsamında olanların ihracatı söz konusu tebliğ uyarınca, Çift Kullanımlı Malzeme ve Teknolojilerinin ithalatına yönelik işlemler “İthalat tebliği” çerçevesinde Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda yürütülecek.

Firmalar tarafından ihracatı/ithalatı yapılacak malzemenin askeri veya sivili amaçlı olup olmadığı Gümrük Beyannamesine yazılması gerekiyor.

Resmi Gazete için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button