0

Kocaeli ve Edirne’de Uyuşturucuya Geçit Verilmedi

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekiplerince yurdun her noktasında uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleye devam ediliyor. Bu kapsamda tüm gümrüklü yer ve sahalarda risk analizi ve kontrol faaliyetleri aralıksız sürdürülüyor.

Bu çalışmalar çerçevesinde Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analiz ve kontrol çalışmaları neticesinde Dominik Cumhuriyeti’nden Kocaeli’ne gelen ve deri yükü taşıyan konteyner riskli bulundu. Açık denizlerden itibaren takip altına alınan konteynerin limana gelmesini müteakip Gümrük Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği arama neticesinde konteynerde, 246,8 kilogram kokain cinsi uyuşturucu madde yakalandı.

Bir diğer operasyon ise Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirildi. Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekiplerince Türkiye’ye gelen bir tır aracı riskli olarak değerlendirildi.

X-ray taramasına sevk edilen tırda şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine, arama hangarında narkotik dedektör köpekler ile detaylı arama yapıldı. Yapılan detaylı arama sonucu, dedektör köpekler aynı noktalara tepki verdi. Bu noktalarda gerçekleştirilen aramalar neticesinde yasal yük ile aynı renk ve boyutlarda yerleştirilmiş çuvallar içerisinde 226,9 kilogram esrar cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

Yakalanan uyuşturuculara el konulurken, olaylarla ilgili olarak soruşturmalar Gebze ve Edirne Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde devam ediyor.

Related Posts

Call Now Button