0

Karadağ, Gümrükleme Süresini ve Maliyetlerini Azalttı

Karadağ Gümrük İdaresi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC)’nin desteğiyle, mal akışını kolaylaştırmak için yeni yaklaşımlar ortaya koyuyor.

IFC, ticari uyumluluk standartlarını karşılayan veya aşan tüccarlar için basitleştirilmiş ve kâğıtsız bir gümrükleme çerçevesi geliştirmek adına Karadağ gümrükleriyle birlikte çalıştı. IFC yetkilileri tarafından yürütülen çalışmalar ile ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “Yeni standart işletim prosedürleri geliştirildi ve gümrük yazılım sistemi, haftanın 7 günü, günde 24 saat malların gümrükten çekilmesini sağlamak için yükseltildi.”

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ayrıca, “Başlangıçta, ticaret sürecindeki her adımı anlayabilmek ve tüccarlar için engellerin nasıl çözüleceğini daha iyi anlamak için bir zaman yayın çalışması yapıldı. Tavsiyeler, müteşebbislerin mal ithal etmesine ve gümrük formalitelerini daha kolay gerçekleştirmesine olanak tanıyan gümrük prosedürlerini basitleştirmeye odaklandı” dedi.

Yeni süreç, Kips isimli Karadağlı firma da dahil olmak üzere iki şirketle pilot olarak uygulanmaya başlandı.

Şirketler, ‘güvenilir tüccar’ olmak ve yeni sistemden yararlanmak için kapsamlı bir akreditasyon sürecinden geçti.

IFC yetkilileri, “Bu rejim, kriterleri karşılamak, mali açıdan istikrarlı olduklarını, son üç yılda gümrük ve vergi yasalarına tam uyumlu olduklarını, ticari ve nakliye kayıtlarını yönetmek için etkili bir sisteme sahip olduklarını kanıtlamak için bir öz değerlendirme sürecini içeriyordu” dedi.

Yetkililer “yeni süreç, gümrük terminallerinin kullanımı, terminale gidiş ve şirket tesislerine geri dönüş ile ilgili gümrükleme maliyetlerini, araç barındırma maliyetlerini ve gümrük acentesi ücretlerini önemli ölçüde azaltır” diyerek, daha az evrak işi ve daha az denetimin, ücretleri ve maliyetleri azalttığını ve daha az zorluk ve gecikmeye yol açtığını da sözlerine ekledi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat