0

Kahve Çekirdeği Üreteceğiz

Antalya Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (Müsiad) Antalya Şubesi arasında “Akdeniz Bölgesi’nde Örtüaltı ve Açıkta Kahve Yetiştirme Olanakları Projesi” İş Birliği Protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile Türkiye’de ilk defa Gazipaşa’da bir üreticinin hobi olarak ürettiği kahvenin ticari üretimi için düğmeye basıldı.

Yıllık 173 Milyar Dolar Ticari Tacmi Var
Dünyada 10 milyon hektar alanda üretilen ve yıllık ticari hacmi 173 milyar doları aşan kahve meyvesinin Türkiye’de de ticari üretimiyle ilgili önemli bir adım attıklarını söyleyen MÜSİAD Başkanı Boğaçhan Göksu, Türk kahvesinin ülkemizde en çok tüketilen ürünler arasında yer aldığını ve bu ürünün aromatik tatlarla daha kaliteli hale getirilmesi ile birlikte dünya piyasasında daha fazla söz sahibi olacaklarını kaydetti.
Antalya Valisi Münir Karaloğlu gelişen seracılık faaliyetlerindeki gelişmeler ile tropik meyvelerle birlikte kahve çekirdeği üretiminin de sağlanabileceğini kaydetti. “Aynı ortamda hem muz hem kahve yetişecek.” dedi.

2018 yılında 186 milyon 550 bin 448 dolar değerinde 59 bin 719 ton kahve çekirdeği ithalatı seviyesine ulaşıldığı aktarıldı. 2018 yılında ton başına kahve çekirdeğine ödenen miktar 3 milyon 123 bin 80 olarak gerçekleşti.
Gazipaşa ilçesinde ve BATEM’in Kayaburnu tarım arazisinde açık ve örtü altında olmak üzere 5 noktada üretim bahçeleri oluşturulacağı bildirildi. Dünyada tüketimi en çok olan türlerin çekirdeklerinin yetiştirilmesini amaçlayan projede ilk fidelerin dikimi 2021 yılında gerçekleştirilecek.

Related Posts

Call Now Button