0

Japon Firmaların Güncel Yatırım Harcamalarında Artış

Japon şirketlerinin yatırım harcamaları, COVID-19 pandemisinin neden olduğu keskin düşüşün ardından son beş çeyrekte ilk defa 2021 yılı Nisan-Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artış gösterdi. Japonya Maliye Bakanlığına göre, finans dışı sektörlerin fabrika inşası ve makine teçhizata yönelik harcamalarını içeren yatırımların toplam tutarı 10,15 trilyon Yen’e (92 milyar dolar) ulaşmış ve bu rakam 2019 yılı Temmuz – Eylül döneminde kaydedilen yüzde 7,1’lik yükselişten bu yana en hızlı artış oldu.

Yatırımlardaki bu genel artışın temel sebebinin, firmaların pandemi nedeniyle 2020 yılında yatırımlarını ertelemiş olmaları ve aşılamanın yaygınlaşmasının ardından ABD ve Avrupa’daki hızlı talep artışına karşılık verebilme istekleri olduğu değerlendirildi.

Bu dönemde imalatçıların sermaye harcamaları yüzde 4 oranında artarak 3,40 trilyon Yen oldu. Bu artışın özellikle telekomünikasyon ekipmanı üreticilerinin, küresel çaptaki çip arzı eksikliğine cevaben yarı iletkenler gibi ürünlerin için üretim kapasitelerini güçlendirmek amacıyla bu alana daha fazla yatırım yapmalarından kaynaklandığı değerlendirildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat