0

İthalatta Sipariş Kaydı Uygulaması İran Gümrüklerinde TIR Kuyruğuna Neden Oluyor

Hüseyni, 2018 yılında ambargoların tekrar başlatılması ve döviz kısıtlamalarının uygulanmasıyla birlikte devletin sadece ülkede kesin ihtiyaç duyulan malların girişine izin verileceği kararını aldığını hatırlatarak; aynı dönemde İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından sadece sipariş kaydı (sebt-e sefareş) olan mallara izin verileceği kararının alındığını anımsattı. Alınan bu kararın ithalat denetimlerini artırdığını ancak ithalat işlemlerinin de yavaşlamasına sebep olduğunu söyledi.

Hüseyni, bazı TIR’ların Sınır Kapılarına vardıkları an sipariş kayıtlarının bulunmaması nedeniyle bu kaydı almak için 5-10 gün beklediğini ve mal sahibinin TIR şoförüne 250 Avro gecikme parası ödemek zorunda kaldığını açıkladı.

Hüseyni devamla bu gecikmenin hammaddelerin fabrikaların eline geç varmasına, gümrüklerde TIR kuyruğunun uzamasına ve ayrıca mal sahibinin fazladan kamyon şoförüne para ödemesine neden olduğunu açıklayarak yeni altyapılar oluşturarak anılan sorunların ve kısıtlamaların çözülebileceği ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button