0

İthalat Rejimi Kararında Önemli Değişiklikler Yapıldı

Bugün yayınlanan Resmi Gazetede 4106 ve 4107 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararları yer aldı.

Kararlar ile İthalat Rejimi Kararında Değişiklik yapıldı.

4107 Sayılı Cumhur Başkanı Kararı

Değişikliklerin kapsamı şu şekilde;

İthalat Rejimi Kararının Üçüncü Bölümü, İthal Eşyaya Uygulanacak Mali Mükellefiyetler başlığı altında yer alan 9.maddesinin başlığı İthalatta Uygulanacak Gümrük Vergisi Oranları ile Toplu Konut Fonu başlığı “İthalatta Uygulanacak Gümrük Vergisi. Oranları ile Ek Mali Yükümlülükler” olarak değiştirildi.

Söz konusu madde de yer alan ifadeler söz konusu değişikliğe göre düzenlendi.

Aynı bölümde ki 10. Madde de ‘Ek Mali Yükümlülük Uygulamasına İlişkin Esaslar’ olarak değiştirildi ve madde kapsamında ki ifadeler buna göre düzenlendi. Buna göre Ek Mali Yükümlülük hakkında gümrük vergisinin tabi olduğu usul ve hükümler uygulanacak.

Yapılan değişiklik kapsamında, Milli Savunma Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak ithalatlarda Ek Mali Yükümlülükten muaf olacak.

İngiltere ve İrlanda için bu ülkelerle yapılan STA hükümlerine uygun olmak kaydıyla İthalat Rejimi Kararının uygulanması bakımından AB’ye uygulanan ek mali yükümlülük İngiltere’ye de uygulanacak.

Ek Mali Yükümlülük Tahsil Edilecek Ürünler

Sarımsak, Badem, Ceviz, Muz, Çay, Yer Fıstığı, Rep ve Kolza Tohumları, Ayçiçeği Tohumları, Diğer Yağlı Tohumlar gibi ürünleri ithalatında çeşitli tutarlarda Ek Mali Yükümlülük uygulanacak.

4106 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

Karar kapsamında İthalat Rejimi Kararı kapsamında ki V Sayılı “Gümrük Vergisi Askıya Alınacak Ürünler” listesinde yer alan bazı satırlar yürürlükten kaldırıldı. V sayılı liste kapsamında bulunan listelerde değişiklik yapıldı.

4106 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı için tıklayınız.
4107 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button