0

İthalat Kontrol Sistemi Seminer Sunumu

Yazıda, Avrupa Birliği (AB) tarafından devreye alınan İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) isimli elektronik gümrük sistemi çerçevesinde, 1 Mart 2023 tarihinden itibaren AB varışlı veya AB aktarmalı havayolu genel kargo, hızlı kargo ve posta sevkiyatlarının gerçekleştirilmesinden sorumlu ekonomik operatörlerin giriş özet beyan verilerini varıştan önce ICS2 üzerinden AB gümrüklerine bildirilmesinin zorunlu kılınacağı anımsatıldı. Söz konusu sistemin, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren denizyolu, karayolu ve demiryolu vasıtasıyla yapılan sevkiyatlara da teşmil edilmesinin beklendiği iletildi.

Bu kapsamda, Avrupa Komisyonu tarafından 26 Eylül 2022 tarihinde Türk kamu kurumları ve iş dünyası temsilcilerine yönelik olarak ICS2 hakkında bir çevrimiçi bilgilendirme semineri düzenlendiği hatırlatıldı.

Söz konusu seminer kapsamında Avrupa Birliği (AB) İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) hakkındaki çevrimiçi seminerde AB yetkilileri tarafından yapılan sunuma yer verildi.

İlgili sunum için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button