0

İSO, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Üyelerini Bilgilendirdi

İstanbul sanayi Odası (İSO) 9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” ile ilgili bir toplantı düzenleyerek sanayicileri bilgilendirdi.

İSO yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan Saruhan’ın ev sahipliğinde, İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Rıza Bilgiç’in katılımıyla online ortamda gerçekleşen buluşmada borç yapılandırması, vergi ve matrah artırımı, yeniden değerleme, işletme kayıtlarının düzeltilmesi gibi sanayi sektörünü yakından ilgilendiren birçok düzenleme hakkında bir sunum yapıldı ve üyelerden gelen sorular yanıtlandı.

İSO Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan Saruhan yaptığı açılış konuşmasında, ilgili kanun kapsamda, 30 Nisan 2021’den öncesine ait olmak koşuluyla, Hazine, il özel idareleri, belediyeler dahil olmak üzere kamu kurumlarınca takip edilen vergi, gümrük vergisi, sigorta primi, katkı payları gibi pek çok kesinleşmiş alacak kalemi, 31 Ağustos tarihine kadar müracaat edilerek yeniden yapılandırılabileceğinin bilgisini verdi.

Kesinleşmiş borçları için yeniden yapılandırmaya başvuranların, sadece vergi asılları ile birlikte yurtiçi üretici fiyat endeksine göre hesaplanan faizi ödeyeceğini anlatan Saruhan, “Bunun dışında kalan gecikme faizi, gecikme zammı ve diğer alacaklardan vazgeçiliyor” dedi.

İSO Başkan Yardımcısı Saruhan sözlerine şöyle devam etti:

“Peşin ödemenin yanı sıra taksitle ödeme imkanının da sağlandığı yapılandırma kapsamında ödemelerini taksitli yapmak isteyenler için, ana borca ilave olarak yurt içi üretici fiyat endeksi farkı üzerine, seçilen taksit sayısına bağlı olarak bir katsayı uygulanıyor. Açıklanan katsayılar bundan 8 ay önceki yapılandırmaya göre biraz daha yüksek olsa da mevcut borçların ödenmesinde sağlanan süre kazanımı açısından faydalı gözüküyor. Yapılandırılan borcun peşin ödenmesi tercih edildiğinde ise az önce bahsettiğim yurt içi üretici fiyat endeksi farkının yüzde 90’ı siliniyor. Tüm bu koşulları göz önünde bulundurduğumuzda, yapılandırma yasasıyla, salgının yaralarını sarmaya çalışan ve ödeme güçlüklerini yaygın olarak yaşayan işletmelerimizin beklentileriyle uyumlu bir fırsat penceresinin açılmış olduğunu düşünüyoruz.”

Öte yandan kanunun ve beraberinde getirdiği uygulamaların oldukça kapsamlı olduğunu ve birçok teknik detay içerdiğini belirten Saruhan, bu nedenle ülkemiz vergi mevzuatının uygulayıcısı konumundaki kurumlar ile sürekli istişare halinde olmayı ve iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Related Posts

Call Now Button