0

İsmail Gülle “Pandemiye Rağmen 2020 İhracatta Rekorlar Yılı Oldu”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla Aralık ayı geçici dış ticaret verilerini Ankara’da düzenlenen 2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı’nda açıkladı.

Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre Aralık ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artışla 17 milyar 844 milyon dolar olmasıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına ulaşıldı.

Geçtiğimiz yılın tamamında ise ihracat 169 milyar 514 milyon dolar ile Yeni Ekonomi Programı 2020 İhracat hedefi olan 165,9 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

6 sektör yıllık bazda rekor kırdı

6 sektör yıllık bazda rekor kırdı. Bu sektörler 7 milyar 301 milyon dolar ihracatla Hububat, 5 milyar 567 milyon dolarla Mobilya, 3 milyar 760 milyon dolarla Çimento, 2 milyar 731 milyon dolarla Yaş Meyve Sebze, 2 milyar 605 milyon dolarla Halı ve 1 milyar 684 milyon dolarla Meyve Sebze Mamulleri oldu.

2020 yılı genelinde ise 25 milyar 549 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörü liderliğini korurken; 18 milyar 263 milyon dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörü ikinci, 17 milyar 143 milyon dolara ulaşan Hazırgiyim sektörü ise üçüncü oldu.


“Dünya mal ticaretinde bu yıl tarihimizde ilk defa yüzde 1 paya ulaşacağız”

2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Her anlamda zorlu bir yılı nihayet geride bıraktık. Ardı ardına zorluklar yaşamamıza rağmen, bugün ulaştığımız ihracat rakamı, ihracat ailesinin değişen koşullara uyum kabiliyetini ve hedeflere ulaşmadaki güçlü iradesini ortaya koymaktadır. Biliyoruz ki, ihracat ülkemizin güvencesidir. Bugün ülkemiz, yılı pozitif büyümeyle kapatıyorsa, bunda en büyük pay sanayicinindir, ihracatçınındır. İhracatın saha neferleri olarak bizler, birçok ilke imza atarak, her koşulda görevlerimizi başarıyla ifa ettik.” ifadelerini kullandı.

Dünya mal ticaretinde bu yıl Türkiye tarihinde ilk defa yüzde 1 paya ulaşılacağını belirten Gülle 2021’de de öncelikli hedeflerinin bu payı korumak olacağını söyledi. Bu başarıların, asla rehavete neden olmayacağını çünkü yolun uzun olduğunu file getiren Gülle, ve “Hedefimiz dış ticaret fazlası veren Türkiye” dedi.

Her koşulda, mazeret üretmeden, dijital ortamda olsun, fiziksel olsun, çalışmaya ve ihraç etmeye devam edeceklerini aktaran Gülle “Made in Türkiye markasını, Dünyanın dört bir köşesinde güçlendirmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

2021 ihracat hedefi 184 milyar dolar

Yeni normalin ilk yılı olan 2021’de 184 milyar dolar ihracat hedeflediklerine vurgu yapan Gülle şunları söyledi: “Önce bu hedefi, ardından da 200 milyar dolar eşiğini aşmak için pazar çeşitliliğimizi ve küresel ticaretteki payımızı artırmamız gerekiyor. Bu hususta, Merkez Bankası’nın büyükelçilik açılışları ile ilgili ihracat karşılaştırma analiz sonuçları oldukça önemli. Geçtiğimiz yıl, Büyükelçilik açılışları ilgili ülkeye ihracatı yüzde 27, ihracatçı firma sayısını yüzde 7,7 ve ürün çeşitliliğini yüzde 10 artırdı. Diplomasi ve ticaret diplomasisi faaliyetlerinin geliştirilerek sürdürülmesi, Türkiye markasına 2021 yılında da büyük katkılar sunacaktır.”

Dünyada özel sektöre sağlanan desteklerin 2021’de de devam etmesiyle ticarette finansmanının en kolay sağlandığı yıllardan birini yaşanacağını anlatan Gülle, ”İhracatçılarımızın da bu kaynaklara erişimini sağlamalı, süreçlerini kolaylaştırmalıyız. Bu yıl, firmalarımızın dijital dönüşümüne ve sanayide otomasyon altyapısı çalışmalarına hız vermeli ve lojistik imkanlarını çeşitlendirmeliyiz” dedi.

“Türkiye sayılı ülkelerden olacak”

Türkiye’nin büyüme performansında ihracatın katkısına da değinen Gülle, “Dünya ekonomisindeki daralma beklentisi, ortalama yüzde 3-4 düzeyindeyken, Türkiye’nin de 2020 yılında yüzde 1-1,5 seviyesinde daralması bekleniyordu. Ancak, ülkemizin küresel ekonomide bu denli daralmanın yaşandığı bir yılı, özellikle üçüncü ve dördüncü çeyrekteki başarılı ihracat ve sanayi üretimi performansı sayesinde büyüyerek kapatacak sayılı ülkelerden olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’nın lojistik maliyetler nedeniyle daha yakın bölgelerden tedarik yoluna yönelebileceğine işaret eden Gülle, bu avantajı iyi değerlendirmek gerektiğini vurguladı. Tim Başkanı Gülle bu durumdan faydalanabilmek için lojistik altyapı yatırımlarına ağırlık vererek, lojistik süreçlerini en verimli noktaya taşıması gerektiğini anlatarak, emtia piyasalarındaki yükselişin ihracata yüzde 2-3 oranında pozitif katkı sağlayacağını kaydetti.

“Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatına imza attık”

İsmail Gülle, Aralık ayında ihracatın, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 16’lık artışla 17 milyar 844 milyon dolar olduğunu ve bu rakamla yalnızca aralık ayının değil, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatına imza attıklarına dikkat çekti. Gülle, 2020 yılı ihracatının ise 169 milyar 514 milyon dolarla, Yeni Ekonomi Programı 2020 İhracat hedefi olan 165,9 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Gülle, “Koşullar ne olursa olsun, “İhracatla yükselen Türkiye” için, mücadeleye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button