0

“İşlenmiş Doğal Taş İhracatımız 1 Milyar Doları Geçti”

Türk İhracatçısı, geçtiğimiz yıl, “Yeni Ekonomi Programı 2020 İhracat Hedefi” olan 165,9 milyar doların üzerine çıkarak 169 milyar 514 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2021 yılına da rekorla başladı.

Ocak ayında Türkiye’nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 2,5’lik artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı rakamı oldu.

“Sanal Ticaret Heyetleri’nin başarısı ihracata yansıdı”

Orta Doğu ülkelerine yönelik düzenlenen ‘Doğal Taş Sanal Ticaret Heyeti’ ile ilgili değerlendirmede bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle “Son aylarda, Sanal Ticaret Heyetlerimizin sayısının ve heyetlere katılımın hız kazandığını görüyoruz. Küresel tedarik zincirleri pandemi sebebiyle yeniden yapılanma sürecine girdi. Biz de bunun faydalarını görmeye başladık. Türk ürünleri ve firmalarımız Sanal Ticaret Heyetleri ile dünyanın dört bir yanına ulaşıyor. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talep artarken Türkiye markası da güç kazandı. Ege Maden İhracatçıları Birliğimizin Katar ve Vietnam’a düzenlediği Sanal Ticaret Heyetleri’nin başarıya ulaştığını ihracat rakamlarımız ortaya koyuyor. Heyetimiz dünya ihracatında lider ülkeler arasında yer aldığımız doğal taş sektöründe gerçekleşiyor. Doğal taş, yüksek istihdam sağlayan yapısı ve ülkemiz tanıtımına verdiği katkı anlamında büyük önem taşıyor. Son yıllarda, doğal yapı taşlarının tekrar keşfedildiğini görmekteyiz. Bu trend dünya mermer rezervinin üçte birinden fazlasına sahip olan ülkemizin ihracatına da olumlu yansıyor” dedi.

Türk doğal taş sektörünün 2020’de pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen sınırlı bir düşüş yaşadığını dile getiren Gülle “Bilhassa işlenmiş doğal taş ihracatımızın yüzde 7’lik artışla 1 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi takdiri hak ediyor. Bu rakamda Ege Maden İhracatçıları Birliğimizin payı da günden güne artıyor. Doğal taş ihracatının lideri Ege Maden İhracatçıları Birliği’mizin, işlenmiş doğal taş ihracatı 2020’de, yüzde 12’lik artışla 426 milyon dolara ulaştı. 2019’da dünyada en çok doğal taş ihracatı gerçekleştiren 4. ülke olan ülkemiz, küresel doğal taş ihracatından yüzde 3,8 pay almıştı. Bu payın 2020’de yüzde 4’ün üzerine çıkacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

“Orta Doğu pazarında hedeflerimiz yüksek”

İsmail Gülle, 2020’de en çok işlenmiş doğal taş ihracatı yapılan üç ülkenin sırasıyla ABD, Suudi Arabistan ve İsrail olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl işlenmiş doğal taş ihracatın ABD’ye yüzde 14, Suudi Arabistan’a ise yüzde 11 arttığına dikkat çeken Gülle, “Heyetimizin Orta Doğu ülkelerine yönelik gerçekleştirilmesi oldukça anlamlı. Bu denli köklü ilişkilerimizin ve coğrafi yakınlığımızın olduğu Orta Doğu pazarında hedeflerimiz yüksek. Bu hedeflere ulaşmak adına, doğal taş ihracatında tasarım yoluyla yüksek katma değerli, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ürünler geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Böylelikle tasarım faktörünün çarpan etkisiyle, Türk doğal taşları kullanılarak üretilen ürünlerin uluslararası piyasalarda imajının geliştirilmesi, işlenmiş ürünlerin markalaşarak yurt dışına çok daha yüksek birim fiyatlarla satılması mümkün olacaktır. Ülkemizde değişik renk, doku ve desende 480’den fazla doğal taş çeşidi var. Biliyoruz ki Türkiye, gerek sahip olduğu doğal kaynaklar gerekse eğitimli insan kaynağıyla, bu atılımı gerçekleştirmek için her türlü donanıma sahip.” ifadelerini kullandı.

“Pakistan’a ihracatta 1 milyar doları kısa sürede aşacağız”

‘Tekstil Makineleri Sektörü Pakistan Sanal Ticaret Heyeti’ programında da konuşan TİM Başkanı Gülle“Türkiye ve Pakistan, uzak coğrafyalarda bulunsalar da iki medeniyet arasındaki tarihsel gönül bağı uzakları yakın eden türden. İki ülkenin kardeş halkları, yaşadıkları en zor zamanlarında, hep dayanışma içinde olmuştur. Kadim ve güçlü bir dostluğa sahip olan ilişkilerimizi, ticari anlamda da daha ileriye götürmeyi, tarihî bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bölgelerinde yükselen en önemli ekonomik güçler olan Türkiye ve Pakistan arasında makine sektörünün de aralarında bulunduğu birçok sektörde önemli fırsatlar bulunuyor. Pakistan’a yönelik düzenlenen sanal ticaret heyetimiz yeni ticari fırsatları doğuracaktır. Pakistan’a ihracatımız 2020 yılında yüzde 13 artışla 620,1 milyon dolara ulaştı. Ocak ayında ise Pakistan’a ihracatımız, yüzde 62,4 artarak, 57,8 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. Bu artış trendiyle, kısa zamanda Pakistan’a ihracatta, 1 milyar dolar eşiğini aşacağımıza inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.

Tekstil ve konfeksiyon makineleri aksam ve parçaları ihracatı 750 milyon doları aştı

Ocak 2021’de Pakistan’a yapılan ihracat çelik sektöründe yüzde 394 artarak 10,7 milyon dolara; elektrik elektronik sektöründe yüzde 233 artarak 3,4 milyon dolara; tekstil ve ham maddeleri sektöründe yüzde 197 artarak 14 milyon dolara; makine ve aksamları sektöründe ise yüzde 40 artışla 5,8 milyon dolara ulaştı.

Ayrıca tekstil ve konfeksiyon makineleri aksam ve parçaları alt mal grubunda ihracat 2020’de 750 milyon doları aştı. Bu alt mal grubunda geçtiğimiz ay 81,5 milyon dolar ihracat yapıldı.

Related Posts

Call Now Button