0

İngiltere’de Otomobil Üretimi Ekim Ayında Yüzde 18.2 Azaldı

İngiltere Motorlu Araç Üreticileri Ve Bayileri Birliği (SMMT) tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında otomobil üretimi yıllık bazda yüzde 18.2 oranında azaldı. otomobil üretimindeki bu düşüşün virüs salgını ve zorunlu kapanma nedeniyle talebin düşmesinden kaynaklandığı değerlendiriliyor.

İngiltere’de Ekim ayında toplam 110,179 adet otomobil üretildi. Böylece 2020 yılının ilk on ayındaki üretim geçen yıla kıyasla üçte bir oranında azalarak, toplam 743,003 adette kaldı.

İngiltere’de otomotiv sektörü yakın vadede iki temel problemle karşı karşıya. Bunlardan birincisi en büyük ihraç pazarı olan Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaretin önümüzdeki dönemde hangi şartlarda yürüyeceğine ilişkin belirsizlik. Diğeri ise İngiliz hükümetinin aldığı bir karara bağlı olarak 2030 yılından itibaren benzinli ve dizel otomobillere uygulanacak olan satış yasağının sektör üzerindeki etkileri.

SMMT yetkilileri, bu olumsuz veriler ile birlikte virüs salgını ve Brexit konusundaki belirsizlik gibi diğer ağır problemlerle boğuşmakta olan otomotiv sektörünün, şimdi de on yıl gibi kısa bir vadede tamamen elektrikli motorlara dönüşüm sağlama zorunluluğu ile karşı karşıya kaldığına işaret ederek sektörün içinde bulunduğu zor durumu dile getirdi.

Related Posts

Call Now Button