0

İngiliz Modacılardan Hükumete Mektup

Brexit’in İngiltere’nin 35 milyar poundluk tekstil ve hazır giyim sektörüne, AB ile öngörülen seyahat ve kısıtlamaları nedeniyle yıkıcı etkileri olacağı tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili olarak 400’den fazla moda figürü, Brexit’in karmaşık uluslararası tedarik zincirlerini bozacağını belirten bir mektubu İngiliz Başbakan Boris Johnson’a iletti.

Uzmanlar firmaların AB ile gümrük presedürlerine ve KDV uygulamalarına alışmasının zor olacağını belirtiliyor. İngiltere’deki 52 bin küçük ölçekli ancak sektör için çok önemli konumda olan firmanın çıkacak bu bürokratik engeller için profesyonel yardım alacak kadar finansman güçlerinin bulunmadığı ve birçoğunun bu nedenle kapanabileceği değerlendiriliyor.

Mektupta imzaları bulunan modacılar, İngiltere için tekstil ve hazır giyim sektörünün birçok diğer AB ülkesinden daha önemli olduğunu, Oxford Economics of the British Fashion Council’in araştırmalarına göre GSMH’nin yüzde 1,6’sını oluşturduğunu, Almanya’da ise bu rakamın yüzde 0,8 olduğunu, bu nedenle konuyla ilgili hükümet tarafından acil girişimde bulunulması gerektiğini belirttiler.

Related Posts

Call Now Button