0

İİB Bu Yıl İhracatını Yüzde 2 Artırdı

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın ilk on bir ayında yaklaşık 7 milyar dolar tutarında ihracat yaptı.

İİB bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile 2020 yılının ilk on bir ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 2 oranında ihracat artışı yakaladı. İstanbul İhracatçıları 196 ülke pazarına ürün satışı gerçekleştirerek Türkiye ihracatında yüzde 5 oranında paya sahip oldu.

En çok ihracat Irak’a yapıldığını açıklayan İİB, yılın on bir aylık dönemde değer bazında en fazla ihracatı yaklaşık 519 milyon dolar ile Irak’a yaptı. Irak’a en fazla mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile kümes hayvanları, hayvansal mamuller satıldı.
Irak’ın ardından değer bazında en fazla Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Rusya’ya ihracat gerçekleştirildi. İİB tarafından yapılan ihracatta Almanya’ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünleri, Birleşik Krallık’a mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, Rusya’ya ise gemi ve yat ihraç edildi.

İİB Koordinatör Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Covid-19 salgını, tüm dünyaya gıdanın, tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye bir tarım ülkesidir ve biz dört mevsim üretim yapabiliyoruz. Bulunduğumuz jeopolitik konum itibari ile çevremizde bulunan pek çok bölgenin tedarik kaynağıyız. Dünyadaki birçok rakibimiz ile kıyaslandığında müşterilerin taleplerine göre, çok çabuk değişim ve dönüşüm gerçekleştirebiliyoruz. Pandemi, ucuz tedarikçinin değil, sürdürülebilir tedarikçinin önemini ortaya çıkarttı. Üretim tesislerimizde kullandığımız en ileri teknolojiler ile tüm dünyaya kesintisiz bir şekilde, sürdürülebilir ihracatı sağladık. Pandeminin başında yaşadığımız şoku kısa bir sürede atlatıp, değişim ve dönüşüme ayak uydurarak, tüm dünyaya kesintisiz ihracat yaptık. 2020’nin bitmesine 1 ay kala, tüm dünyayı etkileyen pandeminin olumsuz etkilerine rağmen bu yılı ihracat artışı ile kapatacağımızı öngörmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat