0

İhracatçılar ile Lojistik Sektörü Tek Portalda Buluşacak

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “Türkiye Lojistik Portalı” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yazısına atıfla, tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi süreci küresel ticarette örneğine az rastlanan gelişmeleri ortaya çıkarmakta olup, özellikle de lojistik hatlarında yaşanan konteyner krizi ve navlun fiyatlarındaki yükselişler ihracatçı firmalarımızı etkilemeye devam ettiği ifade edildi.

Bu dönemde yaşanan sıkıntıların etkilerini hafifletmek adına TİM, ihracatçı firmalar ile lojistik sektörünü bir araya getirmek üzere Türkiye Lojistik Portalını hayata geçirdi.

İhracatçı Birlikleri e-birlik sistemi üzerinden doğrulanmış ihracatçılar ve lojistik firmaların üye olabileceği ve birbirleri ile iletişime geçebileceği Türkiye Lojistik Portalı; kara, hava, deniz ve tren yollarında en uygun yükü, en uygun sürede, en uygun araçla ve en uygun maliyetle taşınmasını sağlamak ve bu çerçevede küresel lojistik sorununa ulusal bir çözüm getirmek amacını taşımakta olduğu bildirildi.

Ücretsiz olarak hizmet verecek olan Portala üye olan ihracatçılar yurtdışına göndermeyi planladıkları yüklerine ait bilgileri sisteme girerek bir yük ilanı oluşturacakları belirtildi. Yüklerine ait gönderim tarihi, ağırlık, ebat, tercih edilen gönderim türü, varış noktası bilgileri gibi detaylı tanımlar ile taşımacılık sektörü temsilcilerinin beklediği detaylı sorular baştan cevaplanmış olacağı iletildi.

Lojistik firması yetkilisi bu yük ilanları arasında filtreleme yaparak kendi hat ve programlarına uygun yükü bulacak. Taşımak istediği yük için ilan sahipleri ile irtibat kurma talebinde bulunacak. Yük sahibi ihracatçının e-posta yolu ile bilgilendirilmesini veya portalda kendisine yapılan iletişim taleplerini görüntüleyebilecek. Onaylanan iletişim talepleri ile lojistik sektör yetkilileri yük sahibi firmaların iletişim bilgilerine erişebilecek. Böylece bir araya gelen iki sektör temsilcisi aralarında anlaşarak yükün en uygun koşullarda taşınma sağlanacağı bildirildi.

Related Posts

Call Now Button