0

İhracatçılar 2021 Yılına Da Rekorla Başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ocak ayı ihracat rakamları hakkında değerlendirmede bulundu.

TİM Başkanı İsmail Gülle, “2020 yılının son çeyreğinde, ihracatımızı 50 milyar doların üzerine çıkardık. Bu rakam, bize artık ihracatta yıllık 200 milyar dolar seviyesini aşmanın zamanının geldiğini gösteriyor. Bu yıl, ihracatçımızın bu tempoyu koruyacağına ve hatta aylık ihracatta yeni rekorlar kıracağına yürekten inanıyorum. Yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara ulaşacak güce, altyapıya ve enerjiye sahibiz. Küresel tedarik zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını şimdiden görmeye başladık. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talebin arttığını, Türkiye markasının güç kazandığını gözlemliyoruz” dedi.

“Navlun fiyatlarında normalleşmenin başlamasını bekliyoruz”

Son dönemde ihracat ailesinin gündeminde olan navlun fiyatlarına da değinen Gülle, “Taşımacılıkta ve teslimatta gecikmeler, yeterli konteyner bulunamaması ve artan navlun fiyatları küresel ticareti zorlamaktadır. TİM olarak, bu sıkıntılı koşulları yakından izlemekte ve riskleri yönetmekteyiz. 11 Şubatta başlayacak Çin yılbaşı tatili sonrası navlun fiyatlarında normalleşmenin başlamasını bekliyoruz. Diğer bir önemli husus ise, iklim değişikliği. Küresel ölçekte yaşanan en sıcak ocak ayı ve birçok coğrafyada yaşanan kuraklık, sürdürülebilirliğin önemini hatırlatırken tarım ürünleri giderek daha kritik hale gelmektedir. 2021 yılında ihracatçılarımızın sürdürülebilirlik koşullarına uyum sağlamaları adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“2021’e yüksek hedeflerle başladık”

2020 yılında ihracat ailesinin gösterdiği performansla, 2021’e de büyük umutlarla, yüksek hedeflerle başladığına dikkat çeken Gülle, şunları söyledi: İhracatın ülkemizin güvencesi olduğunun bilinciyle, son aylarda ihracatta kazandığımız ivmeyi koruyarak, hedeflerimize, kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz. Öyle ki, 2020 yılının son çeyreğinde, ihracatımızı 50 milyar doların üzerine çıkardık. Bu rakam, bize artık ihracatta yıllık 200 milyar dolar seviyesini aşmanın zamanının geldiğini gösteriyor. İhracat ailesinin sahadaki neferleri olarak, bu hedefe ulaşmak adına gece gündüz demeden çalışmayı sürdürüyoruz. Dijital platformda gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizi, pandeminin geleceğinden bağımsız olarak gerçekleştirmeyi, ihracatçılarımızı dünyanın dört bir köşesindeki alıcılarla buluşturmayı sürdürmekteyiz. Bugün atılan adımlar, yapılan çalışmalar ‘İhracatla Yükselen Türkiye’nin inşasına hizmet ediyor. Bu yolda, 100 bin ihracatçının temsilcisi olarak, çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.

“Emtia fiyatlarındaki artış ihracata olumlu yansıyacak”

TİM Başkanı Gülle, küresel ekonomide toparlanmanın yanında, emtia fiyatlarındaki artışın da 2021’de ihracatı destekleyecek bir faktör olarak öne çıktığını, bu artışın, ihracat birim değerine olumlu etkileyeceğini öngördüklerine vurgu yaptı. Son dönemde küresel ticarette bölgesel işbirliklerinin önem kazandığına işaret eden Gülle, şöyle devam etti: Ülkemizin de bölgesel işbirliklerine yönelmesinin, küresel tedarik zincirlerindeki değişimle, küresel ticaretten alacağı payın artmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Diğer yandan küresel ekonomi tarafında ise 2020, tüm ekonomiler açısından zorlu bir yıl oldu. 2021 itibariyle artık tüm dünya, ekonomik toparlanmayı konuşmaya başladı. IMF, ülkemiz ekonomisinin gösterdiği başarılı performans neticesinde ilgili verilerini revize etti. Buna göre, 2021’de dünya ekonomisinin yüzde 5,5, Türkiye ekonomisinin yüzde 6 büyümesi bekleniyor. 2020’yi büyümeyle kapatması beklenen sayılı ülke arasına girmeyi başaran ülkemizin 2021’de ciddi bir büyüme oranıyla gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıkması gurur verici. Ocak ayı içerisinde Londra Metal Borsası’nda emtia talebinin artmasıyla birlikte, Metal Endeksi son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bakır fiyatları, ton başına 8 bin doların üzerini gördü. Ayrıca küresel gıda ticaretindeki ciddi hareketlenmeyle, tarım ve gıda fiyatları son 6 yılın en yüksek seviyesini görmüş durumda. Son 1 yılda, kereste fiyatları yüzde 104, gümüş fiyatları yüzde 60, bakır fiyatları ise yüzde 41 arttı. Bunun yanında petrol fiyatlarında artış yaşanmaması, ihracatçımızın maliyetlerini düşürüyor. Bu olumlu havayla inşallah, güzel bir yıl bizleri bekliyor.

“Türkiye markası güçleniyor”

Küresel tedarik zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını şimdiden görmeye başladıklarının altını çizen Gülle “Ocak ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 2,5’luk artışla 15 milyar 48 milyon dolar oldu. 2020 yılı ocak ayında, iyi bir başlangıç yaparak ocak ayı ihracat rekoruna imza atmıştık. 2021’e başlarken yine ocak ayının rekorunu tazelemenin gururunu yaşıyoruz. Bu yıl, ihracatçımızın bu tempoyu koruyacağına ve hatta aylık ihracatta yeni rekorlar kıracağına yürekten inanıyorum. Yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar dolardan çok daha yüksek rakamlara ulaşacak güce, altyapıya ve enerjiye sahibiz. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talebin arttığını, Türkiye markasının güç kazandığını gözlemliyoruz. “İhracatla Yükselen Türkiye”yi hep birlikte inşa ediyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button