0

IED Tehdidine Karşı Küresel Mücadele

DGÖ Üyeleri, IED tehdidine karşı küresel mücadeleyi geliştirmeyi taahhüt etti.

Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ), kimyasalların yasal hareketini izlemek ve teröristler ve diğer suç örgütleri tarafından kullanılan kimyasal öncüllerin ve fünyelerin yasadışı yoldan saptırılmasına karşı koymak için uluslararası bir çaba olan Küresel Kalkan Programı (Programme Global Shield – PGS) güçlendirmek için küresel bir konferans düzenledi.

Dünya Gümrük Örgütü tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz birkaç yıl boyunca amonyum nitrat, Aseton veya Üre gibi öncül kimyasallardan üretilen IED’lerin ve diğer ev yapımı patlayıcı cihazların kullanımıyla ilgili artış olduğu belirtildi. IED’lerin ucuz olması, kolayca üretilebilmesi ve gizlenebilmesi mümkün olduğundan göz korkutmak, can kayıplarına yol açmak ve hükümetleri istikrarsızlaştırmak için kullanıldığı vurgulandı. Bu nedenle, dünya çapında teröristler tarafından kullanılan en yaygın patlayıcı türü olduğuna dikkat çekildi.

Bunlara ek olarak, Ağustos 2020’de Lübnan, Beyrut’taki bir Gümrük deposunda yüklü miktarda bozulmuş amonyum nitratın patlamasıyla, patlayıcı madde için genellikle kötü düzenlenmiş tedarik zincirinin oluşturduğu güvenlik tehdidinin bir kez daha görüldüğü belirtildi.

DGÖ’nün Küresel Kalkan Programı’nın özünde bu mallar için tedarik zincirini kontrol etmeye, güvenceye almaya ve izlemeye yönelik bir program olduğuna işaret edildi. DGÖ’nün öncülüğünü yaptığı program, INTERPOL ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ile ortaklaşa uygulanmakta.

Kasım 2010’da başlatılan ve küresel bir proje olarak ABD tarafından finanse edilen Programın başarıları, DGÖ’nün bunu uzun vadeli bir çaba olarak onaylamasına yol açtı. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler de Küresel Kalkan Programı’nı tanıdı ve tüm ülkeleri buna katılmaya ve desteklemeye teşvik etti.

DGÖ’nün küresel tedarik zincirini güvence altına almak için en iyi şekilde nasıl destek olabileceğine odaklandığı ifade edildi. Küresel Kalkan Programı’nın küresel düzeyde sürdürülmesi ve geliştirilmesi için genel bir fikir birliği vardı.

DGÖ, üyelerini proje teklifini desteklemeye ve potansiyel fon arayışına yardımcı olmaya çağırdı.

Related Posts

Call Now Button