0

Hayvansal Ürünlerin Transitine İlişkin Kontroller, Geçici Depolama Yerlerinde Yapılmaya Başlandı

Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği tarafından, Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğüne gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, Türkiye’ye ithal edilecek veya transite konu olan veteriner kontrolüne tabi hayvansal ürünlerin kontrolüne ilişkin talimatta yapılan değişikliğin hayvansal ürünlerin transit ticaretine büyük bir engel oluşturacağına yönelik endişeler dile getirildi.

Bu kapsamda Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürü Mehmet Sait DEĞER tarafından geçici bir çözüm olarak transit ticarete konu hayvansal ürünlerin transitine ilişkin kontrollerin liman dışındaki geçici depolama yerlerinde yapılmaya başlandığı belirtildi.

Türkiye’ye ithal edilecek veya transite konu olan veteriner kontrolüne tabi hayvansal ürünlerin kontrolüne ilişkin talimatta değişiklik yapılmıştı.

Yapılan değişiklikle mahreç ülkede düzenlenen sertifikalarda nihai varış ülkesinin Türkiye olarak kayıtlı olduğu sertifikalar konusu hayvansal ürünlerin transit ticaret kapsamında üçüncü ülkelere sevk edilmek istenmesi halinde Veteriner Giriş Belgelerinin (VGM) Liman sahasında yapılacak kontrol sonucu verilmesi uygulamasına son verilmişti.

Yapılan bu değişikliğin hayvansal ürünlerin transit ticaretine büyük bir engel oluşturacağına ilişkin MERGÜMDER’e çok sayıda üyeden bilgi geldiği iletildi.

Bunun üzerine MERGÜMDER Yönetim Kurulu Başkanı Cebrail ORMAN ve Başkan Vekili Osman UYSAL tarafından Mersin Limanında bulunan Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürü Mehmet Sait DEĞER makamında ziyaret edilerek yapılan değişikliğin bölge ve ülke ekonomisinde yaratacağı olumsuz etkiler ve diğer sakıncalar konusunda görüşüldü.

Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürü DEĞER tarafından, geçici bir çözüm olarak transit ticarete konu hayvansal ürünlerin transitine ilişkin kontrollerin liman dışındaki geçici depolama yerlerinde yapılmaya başlandığını ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button