0

Havalimanına Girişlerde Güvenlik Taramalarından Muaf Olunmayacak

Yazıda, İGMD’nin gümrük müşaviri, gümrük müşavir yardımcısı ve stajyerlerin İstanbul Havalimanı gümrüklü alan girişlerinde güvenlik taramalarından muaf tutulmasına dair talebinin incelendiği belirtildi.

İstanbul Havalimanında ve Türkiye’deki tüm havalimanlarında arama tarama faaliyetlerinin Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi ve ulusal mevzuat hükümleri doğrultusunda yürütüldüğü bildirildi.

Sivil Hava Meydanları, Limanlar ve Sınır Kapılarında Güvenliğin Sağlanması, Görev ve Hizmetlerin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik’in 8. maddesinde “Mülki İdare Amiri, genel güvenlik ve kamu düzeni bakımından gerekli gördüğü hallerde; sivil hava meydanlarında, limanlarda ve sınır kapılarında, 5442 Sayılı Kanunun Ek I ‘inci maddesi çerçevesinde binaları, uçakları, helikopterleri, gemileri ve her türlü deniz ve kara taşıtlarını, giren çıkan yolcular ile burada görevli kamu ve özel kuruluşların tüm personelinin üstlerini, araçlarını ve eşyalarını aratmaya yetkilidir… “, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programının (MSHGP) Giriş kontrol başlıklı 33. maddesinde “Kişilere ve araçlara sadece gerekli güvenlik koşullarını sağlamaları durumunda hava tarafı ve güvenlik tahditli alanlara giriş izni verilir. ” ve İstanbul Havalimanı Giriş Kartları Yönergesinin Giriş kartı veya geçici giriş izin belgesi verilen personelin dikkat edeceği hususlar başlıklı 23. maddesinin 7. fıkrasında “Havalimanı giriş kartı ve geçici giriş izin belgesine sahip personel ve şahıslar; Güvenlik kontrol noktalarında ve İstanbul Havalimanında uygulanan güvenlik kurallarına harfiyen uymak zorundadır. ” denildiği aktarıldı.

Yazıda son olarak; “anılan mevzuat hükümlerinde de açıkça görüldüğü üzere havalimanında görevli personellerinizin üst aramasından muaf tutulması mümkün değildir.” İfadesi kullanıldı.

İlgili yazı için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat