0

Gümrük Müşavirleri ve Teknoloji Firmaları Arasında İhracat İşbirliği

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü (GGM), Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği (AGMD) ve ODTÜ Teknokent arasında 17 Mayıs 2021 tarihinde işbirliği protokolü imzalandığı duyuruldu.

İmzalanan işbirliği protokolü kapsamında; Ankaralı gümrük müşavirlerinden oluşturulan 10 kişilik bir grup 400 teknoloji firmasına ücretsiz ihracat danışmanlığı yaparak eğitim verecek.

Proje sayesinde teknoloji alanında mühendislik çalışmalarıyla ilgilenen ve dış ticaret konusunda sıkıntı yaşayan firmalar bilgilendirilerek, teknoloji ihracatının önündeki engeller kaldırılacak ve firmaların ihracata teşvik edilmesi sağlanacak.

1 yıl sürecek pilot proje sonunda firmaları ihracattan soğutan engeller tespit edilerek rapor halinde bakanlığa sunulacak.

İstenen verimin sağlanması halinde proje, teknokent bulunan diğer bölgelere de yaygınlaştırılacak. Böylece daha çok teknoloji firmasına ulaşmanın ve teknoloji ihracatını arttırmanın yolu açılacak.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili yaptığı bilgilendirmede ise şu ifadelere yer verildi:
“Özellikle teknoloji geliştiren yeni girişimlerin gümrük, dış ticaret işlemlerinde bilgi birikimini artırmaya ve doğru bilgilendirmeye yönelik faaliyetler içeren işbirliği aynı zamanda katma değerli üretim yaratan söz konusu firmaların sorunlarının doğru biçimde aktarılarak geliştirme önerileriyle birlikte raporlanmasını da içermektedir.”

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat