0

Fitch Ratings’in Avusturya’ya Notu AA+ Oldu

Ticaret Bakanlığı’nın haberine göre, Avusturya Federal Maliye Bakanı Gernot Blümel, Standard & Poor’s’un ardından, derecelendirme kuruluşu Fitch’in Covid-19 krizinin son yılında Avusturya’nın notunu ikinci kez AA+ olarak verdiğini belirtti. Maliye Bakanı Blümel, Avusturya’nın bütçe disiplini ve krizden önce sağlam konumlanmış olması nedeniyle söz konusu notun alındığını ifade etti.

Fitch, düşük sermaye maliyetleri ve yüksek finansal hareketle Avusturya’nın son 11 yıldaki borç yapısını çok olumlu değerlendirdi. Fitch’e göre Avusturya’nın 2018 ve 2019’da bütçe fazlası vermesi ve gelir vergilerinin ilk diliminde %25’ten %20’ye kadar vergi indirimine gitmesi, son dönemde salgının etkilerinin hafifletilmesine yardımcı oldu ve özellikle düşük gelirli hane halklarının yükü hafifletilmiş oldu.

Maliye Bakanı Gernot Blümel, “Bu durum, kötü ekonomik zamanlarda ülkenin garantiye alınması için ekonominin iyi olduğu zamanlarda sorumlu bir yönetim planı izlenmesinin gerekli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor” dedi.

Related Posts

Call Now Button