0

Fason Sözleşmeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Mersin Zirai Karantina Müdürlüğü “Fason Sözleşmeleri” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Türkiye’nin Yaş Sebze ve Meyve İhracatının sürdürülebilirliği ve güvenirliği amacıyla yoğun çaba gösterilmekte ve bu kapsamda karşılaşabilecek sorunları minimum seviyeye indirmek için azami hassasiyetin gösterildiği anımsatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Mersin Zirai Karantina Müdürlüğü bu amaca yönelik çalışmaların başarılı olabilmesi için alıcı ülkelerin Zirai Karantina Yönetmeliği kapsamındaki karantina kontrollerinin yapılabilmesi, ihracat partilerinde geri dönüşlerin yaşanmaması vb. amacıyla bu çalışmaların düzenli, disiplinli bir şekilde programlanması ve yürütülmesi gerektiği bildirildi.

Bu kapsamda, Bitki Karantina Yönetmeliği çerçevesinde yapılacak yaş meyve-sebze ihracat kontrolleri için sunulan dilekçelerin ekinde “Fason Sözleşmesi”nin bulundurulması gerektiği ifade edildi.

Düzenlenecek fason sözleşmelerin noter onaylı olması, başvuru sırasında orijinal belgelerin gösterilerek fotokopileri ile işlem yapılabileceği belirtildi.

Related Posts

Call Now Button