0

Engelli Araç İthalat Başvurusu E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, engelli vatandaşların araç ithali için başvuru işlemleri elektronik ortama taşındı. “Engelli Araç İthal Sistemi” uygulaması ile engelli vatandaşların manuel olarak yürütmesi gereken başvuru işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Engelli vatandaşlarca araç Türkiye’ye getirilmeden önce yetkili gümrük idaresine müracaat edilerek, her ayın ilk salı günü toplanan engelli komisyonundan araç getirilebileceğine dair onay alınması gerekiyor.

Uygulama ile ortopedik engele sahip vatandaşlar, engelli araç ithali için ilk aşama olan engelli komisyonuna başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecekler. İlk uygulama ise Haziran ayı komisyonu için yapılacak.

Engelli vatandaşların komisyona katılma taleplerine ilişkin başvuruların elektronik ortamda alınmasıyla, sürece ilişkin kayıtların elektronik ortamda ulaşılabilir olması sağlanarak gereksiz yazışma yapılmasının önüne geçilecek. Aynı zamanda ilave iş gücü ve zaman kaybının engellenmesi ve işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat