0

En Fazla İhracat ve İthalat Gerçekleştirilen Fasıllar

GTS’ye göre Kasım ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen fasıl “Motorlu Kara Taşıtları” olurken en fazla ithalat yapılan fasıl “Kıymetli Taşlar” oldu.

“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracat Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalışla, 2 milyar 372 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında en fazla ihracat yapılan diğer fasıllar ise sırasıyla yüzde 2,1 artışla “Kazanlar ve Makinalar” (1 milyar 573 milyon dolar) ve yüzde 5,1 azalışla “Elektrikli makina ve cihazlar” (897 milyon dolar) oldu.

Pandemi sonrası demir çelik, sebzeler ve meyveler gibi ihraç ürünlerdeki artış trendi Ekim ayı ile kıyaslandığında Kasım ayında da devam etti.

Diğer taraftan, normalleşme sürecinin etkisiyle, Ekim ayına kıyasla Kasım ayında ihracatı önemli ölçüde artış gösteren fasıllar göze çarptı. Buna göre Kasım ayında bir önceki aya göre yenilen sebzeler ve bazı kök ve yumrular faslı ihracatı yüzde 14,6, yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler faslı ihracatı yüzde 7,5 ve demir ve çelik faslı ihracatı yüzde 1,9 oranında arttı.

GTS’ye göre en fazla ithalat yapılan fasıl “Kıymetli Taşlar” oldu

2020 yılı Kasım ayında en çok ithal edilen “Kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar” faslını (2 milyar 661 milyon dolar), “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler” (2 milyar 606 milyon dolar) ve “Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler” (2 milyar 563 milyon dolar) ithalatı takip etti.

Related Posts

Call Now Button