0

Dünyaya Meyve Sebze Mamulleri Satışında İhracat Rekoru

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, pandemi koşullarına rağmen meyve sebze mamulleri yıllık ihracatının yüzde 8,8 artışla 1 milyar 683 milyon dolara ulaşarak rekor kırdığını söyledi.

Sektörün 12 ayın 10’unda ihracatını artırma başarısı gösterdiğine vurgu yapan Gülle “En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz 5 ülke; Almanya, ABD, Irak, Hollanda ve Birleşik Krallık oldu. Bu ivmeyi koruduğumuz sürece, 2021 yılını da yeni rekorlarla tamamlayacağız” dedi.

Koronavirüs pandemisinden dolayı yaşanan tüm zorluklara rağmen 2020 yılında Cumhuriyet tarihinin en yüksek çeyrek rakamına ulaşan Türk ihracatçısı, 226 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi. 2020’de yıllık bazda rekor kıran 6 sektörden biri olan Meyve Sebze Mamulleri sektörü, küresel taleplerdeki daralmaya rağmen yapmış olduğu 1 milyar 684 milyon dolar ihracat ile rekor kırdı.

Kenya ve Meksika’ya kadar ihracat

İhracatçılar Kenya’dan Hindistan’a Japonya’dan Meksika ve Şili’ye kadar dünyanın birçok ülkesine meyve sebze mamulleri sattı. Sektör en çok ihracatı, 268,7 milyon dolar ile Almanya’ya yaptı. Meyve sebze suları ihracatı, yüzde 24 artışla 323 milyon dolara, meyve sebze konserveleri ihracatı ise yüzde 10 artışla 792 milyon dolara çıktı. Online düzenlenen Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu toplantısında sektörün başarılarına dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle “2021’de aynı tempoyu korumamız, hatta daha da artırmamız gerekiyor” dedi. Rusya’nın Türkiye’den ithal edilen domates kotasını 50 bin ton artırarak 250 bin tona yükselttiğini aktaran Gülle “Tüm sektörümüze hayırlı ve uğurlu olsun. İhracatçımızın karşılaştığı tarife ve tarife dışı engellerle mücadeleyi hız kesmeden sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Hedef ülkelerde güçlü performans

2020’de Meyve Sebze Mamulleri sektörünün ihracatının yarısından fazlasını 5 ülkeye gerçekleştirdiğini vurgulayan Gülle, şunları söyledi: Bu ülkeler; Almanya, ABD, Irak, Hollanda ve Birleşik Krallık… Sektörümüz, 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığı bazı ülkelerde de ticaret hacmini artırmayı başardı. Meksika’ya ihracat yüzde 285 artışla 1,1 milyon dolar, Hırvatistan’a yüzde 195 artışla 1,2 milyon dolar, Cezayir’e yüzde 160 artışla 1,2 milyon dolar, Şili’ye ise yüzde 128 artışla 3,3 milyon dolar oldu. Hedef ülkelerimiz arasında yer alan Şili, Malezya, Güney Kore ve Japonya gibi birçok alternatif pazarda güçlü bir ihracat performansı sergiledik. Bu ülkeler gibi diğer hedef pazarlara da yoğunlaşmamız lazım.”

“Bu yılı da yeni rekorlarla tamamlayacağız”

Aralık ayında 4 alt mal grubunda artış yaşandığının altını çizen Gülle,devam etti: “Meyve Sebze Mamulleri sektörünün alt mal grupları ihracatına baktığımızda; 2019 yılına göre, meyve sebze sularında ihracatımız yüzde 24 artışla 323 milyon dolara, meyve sebze konservelerinde yüzde 10 artışla 792 milyon dolara, dondurulmuş, kurutulmuş meyve sebzelerde yüzde 7 artışla 243 milyon dolara yükseldi. İnanıyorum ki, meyve sebze mamullerinde bu ivmeyi koruduğumuz sürece bu yılı da yeni rekorlarla tamamlayacağız.”

Related Posts

Call Now Button