0

DTÖ Ticarette Teknik Engeller

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yazısına atıfla, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticarette Teknik Engeller (TTE) Komitesi Toplantısında Türkiye tarafından gündeme getirilen hususlara ilişkin “Belirli Ticari Kaygılara” yönelik görüşlerin talep edildiği belirtildi.

10-12 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen TTE Komitesi toplantısında, DTÖ üyesi ülkelerin ticarette teknik engel yaratma potansiyeline sahip çeşitli mevzuat taslakları ve/veya uygulamalarının görüşüldüğü “Belirli Ticari Kaygılar” başlığı altında üye ülkeler tarafından 25’i yeni olmak üzere toplamda 89 adet “Belirli Ticari Kaygı” gündeme getirildiği ifade edildi.

Mısır’ın Üretici Kayıt Sistemi (ÜKS) uygulaması ile Çin’in gıda ithalatı mevzuatında değişiklik öngören “İthal Gıda Ürünlerin Yurtdışındaki Üreticilerinin Kayıt Altına Alınması ve İdaresi” mevzuatına ilişkin çekincelerin Türkiye tarafından Komite gündemine taşındığı bildirildi.

Bu kapsamda, toplantıda gündeme gelen ve Türkiye’nin ticaret ortakları, hedef ihraç pazarları ve ürün kompozisyonu ile ticarette teknik engel olarak değerlendirilebilecek benzer uygulamalar göz önünde bulundurularak ihracatçılar açısından yakından takip edilmesinde fayda görülen hususların notta sunulduğu aktarıldı.

Türkiye tarafından Komite gündemine getirilen söz konusu hususlar ile notta yer alan “Belirli Ticari Kaygılar” hakkındaki görüşlerin 23 Aralık 2021 Perşembe gününe kadar TİM’e iletilmek üzere GAİB Genel Sekreterliğine (sedaalkan@gaib.org.tr) iletilmesi gerektiği vurgulandı.

İlgili not için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button