0

“Dış Ticaret Alanındaki Bu Deney Bakanlığın İlk Çalışması”

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde bu yıl ilki düzenlenen “Ulusal Davranışsal Kamu Politikaları Konferansı” Bakanlık binasında gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik zenginliğini ve insan kaynağının gücünü en iyi şekilde değerlendirerek vatandaşların yaşam kalitesini artırmanın en temel önceliklerinden olduğunu söyledi. Konferansın, bu amaca hizmet ettiğine inandıkları için düzenlendiğine işaret eden Pekcan, son dönemde dünyada kamu politikalarını davranışsal ekonomiyle bütünleştirmeye yönelik güçlü bir eğilim ortaya çıktığını bildirdi.

Davranışsal Ekonominin Etkileri 
Pekcan, davranışsal ekonominin artan önemini gösteren en önemli göstergelerden birinin de son yıllarda bu alanda çalışanların aldığı Nobel ödülleri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Biz de Bakanlık olarak, insanı merkeze alan çalışmalara ağırlık vermenin önemine inandık ve bu doğrultuda bu projeyle işe başladık. Davranışsal Kamu Politikaları Projesi ile Türkiye’de ilk defa kamu eliyle yapılan Rastgele Kontrol Deneyi’ni başarıyla yürüttük. Dış ticaret alanında yürütülen bu deney, bu alanda Bakanlığımızın ilk çalışmasıdır. Bu deneyi, Bakanlığımız desteklerini tabana yaymak ve henüz bu desteklere başvurmamış ihracatçılarımızın da desteklerden faydalanması için başlattık. Deney kapsamında 30 bin ihracatçıya 4 farklı e-posta gönderdik. Bu 4 gruptan, en teşvik edici mesajı içeren e-postamız ihracat destek başvurularında yüzde 27 artışa imkan sağladı.”

Bu alanda dünyada öncü olan İngiltere kabinesine bağlı Davranışsal İçgörü Takımı’nın da Bakanlığa çözüm ortağı olarak destek verdiğini ifade eden Pekcan, “kolaydestek.gov.tr” isimli internet sitesini oluşturduklarını dile getirdi.  “Ufak dokunuşlarla büyük ilerleme katettik.” diyen Pekcan, bugüne kadar ihracat desteklerini anlatan mevzuatların fazla olduğu siteye göre “kolaydestek.gov.tr” sitesinin 5 kat daha fazla tıklanma aldığı bilgisini verdi.

 Akıllı İhracat Platformu 2020’de tamamlanacak
Pekcan, Akıllı İhracat Platformu çalışması yürüttüklerini de belirterek, firmaların dış pazarlara giriş stratejilerini oluştururken platformda yer alan Akıllı İhracat Robotu modülünden yararlanıp, yapay zekayı da kullanarak ihracatçıların önüne firmalar özelinde yeni öneriler koymayı hedeflediklerini bildirdi. Yazılım çalışmalarına başladıklarını ifade eden Pekcan, 2020 sonuna kadar bunun tamamlanmış olacağını ifade etti.

Related Posts

Call Now Button