0

“Denizcilik, İhracat Ulaşımının Bel Kemiği”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hayatın her alanına dokunduklarını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, 5 tane ulaşım modunun en önemlilerinden birinin denizcilik olduğunu ifade etti.

Denizciliğin ihracat ulaşımının bel kemiği, olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “2030 yılında ulaşılacak olan 3,5 milyar tonluk dünya ticaret hareketine mutlaka İstanbul’dan yön vermemiz gerekiyor. Yine dünyadaki 25 milyar tona ulaşacak ticaret hareketliliğinde Türkiye’nin ve İstanbul’un söz sahibi olması gerekiyor. O yüzden ciddi mega projelere hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.

“Denizcilik, ihracat ulaşımının bel kemiği”
Denizciliğin ihracat ulaşımının bel kemiği, olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Dünya’da Çin’den Avrupa’ya yıllık 710 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Türkiye’de Çin ile Avrupa arasındaki tam ortada Avrasya’nın merkezinde. Coğrafi konumumuzun avantajlarını mutlaka fırsata çevirmemiz gerekiyor. Bunu hem fırsata çevirmeniz gerekiyor hem de dünyadaki ulaşım hareketlerine yön vermeniz gerekiyor. Sizin küresel bir lojistik planlayıcı olmanız gerekiyor. Çünkü tam Avrasya’nın merkezindesiniz. Şu anda bile dünyadaki ticaret hacmi 12 milyar ton, bunun 1.7 milyar tonu Karadeniz’de dolaşıyor. Ama önümüzdeki 2030 yılında bunun 2 katına çıkması, dünyada 25 milyar tona Karadeniz etrafında da 3.5 milyar tona çıkacak bu yükün miktarı. Şu an Karadeniz’de ki bu ticaret gölünün tek çıkış ağzı İstanbul Boğazı, sonuçta burada bile şu anda yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var. Bu sıkıntıları bugün bile yaşıyoruz. Ama önümüzdeki 2030 yılına hazırlıklı olmamız lazım. 2030 yılında ulaşılacak olan 3.5 milyar tonluk dünya ticaret hareketine mutlaka İstanbul’dan yön vermemiz gerekiyor. Yine dünyadaki 25 milyar tona ulaşacak ticaret hareketliliğinde Türkiye’nin ve İstanbul’un söz sahibi olması gerekiyor. O yüzden ciddi mega projelere hazırlıklı olmamız gerekiyor.”

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat