0

Demir ve Bakıra Korona Virüs İşlemedi

Ekonomistler korona virüsü salgınının endüstryel ürünlere istemi olumsuz etkilediği, ancak tüm piyasanın eşit biçimde etkilenmediğini değerlendiriyor.

Çin’in daha fazla ithalata bağımlı olduğu demir cevheri ve bakır gibi emtialar, genellikle ülkenin ithalat bağımlılığının daha az olduğu alüminyum ve metalurjik kömür gibi mallardan daha iyi performans gösterdi. Söz konusu durumun, büyük ölçüde, Nisan ayından bu yana Çin talebindeki hızlı toparlanmanın bir sonucu olduğu ifade ediliyor.

Genel olarak, enerji ile bağlantılı emtialar, özellikle de termik kömür ve petrol, ulaşım ve sanayi sektörlerinde enerji kullanımı dünya çapında hızla gerilerken çok düşük fiyatlardan elden çıkarıldı. Altın ve gümüş gibi değerli metaller, yatırımcılar güvenli ürünlere yöneldikleri için iyi performans gösterdi.

Demir cevheri ve bakır üretiminde de virüs kaynaklı bazı kesintiler oldu, ancak diğer küçük ölçekli malları etkilediği kadar güçlü değildi.

Analistler tüm büyük emtia mallarının fiyatlarının Mart ve Nisan aylarındaki düşük düzeylerden sonra toparlandığını, ancak fiyat performanslarının farklı gerçekleştiğini ifade ediyor. Petrol fiyatları, yılbaşına göre hala yüzde 30’un üzerinde düşük düzeylerde seyrederken, bakır ve alüminyumun ise kayıplarını büyük ölçüde kurtardığı belirtiliyor. Demir cevheri ise bu yılın Ağustos ayında yaklaşık yüzde 30 oranında fiyat artışıyla dikkatleri çekti.

Related Posts

Call Now Button