0

Demir Çelik İhracatında Almanya, Birleşik Krallık ve Yemen İlk Sırada

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği 2021 yılına hızlı bir başlangıç yaptı ve yılın ilk yarısında tüm yılın ihracat hedeflerini aşacağının sinyallerini verdi.

2021 yılının ilk 6 ayında Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği 985 milyon dolar ihracata imza attı. Bu ihracat rakamıyla 2020 yılının aynı dönemine göre değer bazında yüzde 53 ve miktar bazında yüzde 16 artış yaşandı.

Değer bazında Ege bölgesi demir ve demirdışı metaller ihracatı, sektörün Türkiye geneli ihracatının yüzde 6,5’ine tekabül etti. Bölge firmalarının ihracatının 687 milyon doları demir çelik ürünlerinden, 165 milyon doları bakır ürünlerinden, 44 milyon doları alüminyum ve 89 milyon doları metal ürünlerinden yapıldı.

İlk 6 aylık döneme demir çelik ürünleri ihracatı miktar bazında yüzde 16 ve değer bazında yüzde 54 artış gösterirken, en önemli ikinci ihraç grubu olan bakır ürünlerinde değer bazında yüzde 71’lik artış yaşandı.

2021 yılının ilk yarısında Ege bölgesi firmaları tarafından gerçekleşen 985 milyon dolar ihracatın en fazla gerçekleştiği 3 ülke sırasıyla 117 milyon dolar ile Almanya, 61 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 51 milyon dolar ile Yemen’e yapıldı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın ERTAN ihracat rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak Avrupa Yeşil Mutabakatı ve sektörel hazırlıklara da değindi.Ertan şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında karbon ayak izinin 2030 yılında yüzde 50’ye ve 2050’de sıfıra indirilmesi hedefleri bulunuyor. Ayrıca sınırda karbon vergisi de söz konusu. En fazla karbon salınımı yapan sektörler arasında bulunan demir çelik sektörümüzün de bu doğrultuda rekabet avantajını kaybetmemesi için zaman kaybetmeden yeşil üretim ile karbon ayak izinin azaltılması konusunda bilinçlenmesi ve girişimlerde bulunması önem arz ediyor.

Tüm sektörü yeşil dönüşüm adapte edebilmek ise en büyük hedefimiz ancak tabi ki bu bir süreç gerektiriyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliğimizin 2021 yılı ihracat hedefine ulaşmak amacıyla sektörün karbon ayak izinin azaltılması konusunda bir çalışma grubu oluşturarak yeşil enerjiye dönüşüm, kömür yerine hidrojen kullanımı, döngüsel ekonomi konularında girişimlerde bulunmayı hedefliyoruz. “

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat