0

Çin, İklim Koruma Amaçlı Olarak Hurdaya Dayalı Çelik Üretimini Artıracak

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, “Çin’in çelik hurda kullanımı geçen yıl 260 milyon ton dolayındaydı, söz konusu rakam 2025 yılına kadar yüzde 23 oranında artarak 320 milyon tona ulaşabilir” yorumunda bulundu. Komisyon ayrıca, “Çin, geçen yıl 14,5 milyon ton olan geri dönüştürülmüş demir dışı metal üretimini önümüzdeki 5 yıl içerisinde 20 milyon tona çıkaracak. Bu rakam içerisinde 4 milyon ton geri dönüştürülmüş bakır, 11,5 milyon ton geri dönüştürülmüş alüminyum ile 2,9 milyon ton geri dönüştürülmüş kurşun hedefleri de bulunmaktadır.” bilgisini de ekledi.

Komisyon bunların yanı sıra, yenilenebilir enerji kaynaklarının birincil kaynaklarla yer değiştirme oranını yükseltme ile düşük tenörlü cevherlerin, atık barajlarının ve diğer kaynakların kullanımını artırma sözü verdi. Plan, ülkenin karbon doruğu ile karbon sıfırlaması hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olacak.

Çin, sera gazı salınımlarını 2030 yılından önce tepe noktasına çıkarmayı ve 2060 yılına kadar da “sıfır karbon salınımlı” olmayı planlamakta. Ülkedeki demir çelik sektörü, Çin’in toplam karbon salınımlarının yüzde 15’inin kaynağı olurken demir dışı endüstri ise yüzde 4,7 oranında paya sahip.

Related Posts

Call Now Button