0

Çin Gümrükler Genel İdaresi Gıda Üreticileri Kayıt Sistemi

Çin’e gıda ürünü ihraç edecek firmaların kayıt altına alınmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) düzenlemeleri 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

Bu kapsamda, gıda ürünü üreterek Çin’e ihracat yapan bazı firmaların kimi art niyetli danışmanlık firmalarınca yanlış yönlendirildiği ve bu gibi danışmanlık firmalarının https://www.gacc.app/gacc-aqsiq-food-register-search.html ya da benzeri internet adreslerinden kayıt yapıldığını belirterek firmaların kredi kartı bilgilerini vermeye zorladıklarına dair duyumlar alındığı belirtildi. GACC kayıt sisteminin bu ve benzeri bağlantılar ile ilişkisi olmayıp, kayıt için geçerli tek kayıt adresi cifer.singlewindow.cn internet bağlantısıdır. Söz konusu kayıt işlemleri için firmaların danışmanlık hizmeti almalarına gerek olmadığı değerlendirildi.

Diğer taraftan, GACC tarafından işletmelerin kaydı için ikili bir sistem öngörüldü.

Bu kapsamda;

1. Aşağıda yer alan 18 ürün grubu için üretici firma kayıtları (manufacturer/producers) ancak Tarım ve Orman Bakanlığının Çin Gümrükler Genel İdaresine (GACC) göndereceği listelerle yapılmakta. Aşağıda yer alan ürünleri üreten firmaların herhangi bir kayıt işlemi yapmasına gerek olmadığı bildirildi.

‘’meat and meat products, sausage casings, aquatic products, dairy products, bird nests and bird nest products, bee products, eggs and egg products, edible oils and fats, oilseeds, stuffed wheaten products, edible grains, milled grain industry products and malt, fresh and dehydrated vegetables and dried beans, condiments, nuts and seeds, dried fruits, unroasted coffee beans and cocoa beans, foods for special dietary purposes, and health foods.’’

1. Yukarıda yer alan ürün grupları dışındaki gıda ürünlerini üreten üreticilerin cifer.singlewindow.cn adresinden işletmelerini bizzat kayıt etmeleri gerektiği belirtildi.

Söz konusu sisteme nasıl kayıt olunacağına ilişkin olarak hazırlanan kayıt kılavuzu Bakanlık tarafından tüm İhracatçı Birliklerine gönderildiği ifade edildi. Firmalarla ilgili İhracatçı Birliklerinden söz konusu kılavuzu temin edebileceği iletildi.

Her iki sistem için de kayıt işleminin üreticiler için zorunlu olduğunu, üretici olmayan aracı ihracatçılar için kayıt yapılmayacağı bildirildi.

Related Posts

Call Now Button