0

Capri Napoli 2022 Maratonunda Kazanan Sporcu Yok

2010 senesinde Türkiye’den Kıbrıs’a kafessiz ve solo yüzen ilk ve tek sporcu olan Alper Sunaçoğlu 8 Temmuz 2022 tarihinde İtalya’da düzenlenen ve farklı ülkelerden 96 sporcunun katıldığı Napoli Capri Fina Grand Prix 2022 Açık Deniz Ultra Maraton Yüzme Yarışmasına Türkiye’yi temsilen katılmıştı.

Sunaçoğlu, yarışın ilk saatlerinde 4 saat 45 dakika sürede 21 km yüzerek yarışı ön sıralarda götürdü. Ancak Napoli’de 8 Temmuz 2022 tarihi öğlen saatlerinde aniden başlayan dolu şeklinde yoğun yağmur ile oluşan fırtına ve üç adet hortum sebebiyle tüm yüzücüler çok zor anlar yaşadı.

Solo yüzücülerin parkuru yüzmeleri imkansız hale gelince tüm yarışmacılar teker teker yarıştan çekilerek yarış galibi olmaksızın sonlandı.

“Bu Defa Olmadı”
Yarışı değerlendiren Milli Yüzücü Alper Sunaçoğlu;

“Bu defa olmadı. Bugün yarışa katılan diğer solo yüzücüler gibi ben de başaramadım, üzgünüm. Yapamadım, ilk defa denizde başarısız oldum beceremedim herkesten özür diliyorum. Kötü bir gün ve kötü bir tecrübe edindim başarısızlık ile tanıştım. Tek tesellim en azından rakiplerime yenilmedim.
Ben dahil kimse parkuru bitiremedi. Yarışta galip değilim ancak mağlup hiç değilim, zira iyi bir hızla yüzüyordum. Deniz izin verseydi son yılların en mükemmel derecesi ile parkuru bitirecektim.

Daha önceden tahmin edildiği gibi yarış günü deniz sakin değildi ama maratoncuların en belirgin özelliğidir şartlara meydan okumak. Kararlılıkla ve güçlü şekilde başladığım bu maratonda birden fazla şanssızlık yaşadım. Maratonun yarılarında sağ kolumda ani ve şiddetli bir ağrı başladı. Teknik ekibin uyarılarına rağmen yine de yüzmeye devam ettim ama haliyle sol koluma yüklendim. Ardından refakat teknem arızalandı (videosunu sosyal medyada paylaştık) ve aynı anlarda açık denizde parkurun ortalarında dalga boyu sıklığı arttı. Hem sağımdan hem solumdan önümden ve arkamdan düzensiz yüzmemizin fiziken mümkün olmadığı büyük dalgalar (1.5 metrelik) oluşmaya başladı. Bu görüntüleri de paylaştık zaten. Sonradan öğrendik ki 8 Temmuz 2022 günü öğlen saatlerinden itibaren rüzgar 56 -60 km hızla esmiş Capri adası açıklarında…

Ve Napoli CAPRİ parkurunda son 20 yılda böyle bir kötü deniz olmadığı, hem yarışmayı düzenleyen teknik ekip tarafından hem de Napoli’de yaşayanlar tarafından ifade edilmiştir. Zaten resmi sitelerinde de denizin ne kadar zorlu olduğunu paylaştılar.

Net şekilde ifade etmek istiyorum ki gerçekten yüzülebilecek hele hele 36 kilometreyi 10 saatte yüzmenin mümkün olmayacağı bir deniz hakimdi. 10 saat sınırı diskalifiye sınırıydı ve 10 saat içinde bitirmek imkansızdı. Zira ben yarışı bırakınca beni alan zodyak bot 30 km ortalama hızla kalan 15 km mesafeyi 2 saat 20 dakikada geçebildi bot dahi yüzemiyordu maalesef deniz o derece kötüydü. Baştan belirtmek isterim bunlar Napoli CAPRİ FİNA GRAND PRIX 2022 Ultra Maraton yarışında, Fina hakemleri ve teknik ekip ile beraber yaşadıklarımdır. Bunlar başarısızlığa bahaneler değildir.

Açık ve net kolum sakatlanmasa dahi ben yarış günü bu parkuru bu hava ve deniz şartlarında 10 saat içinde bitiremezdim kimse de bitiremezdi nitekim solo yüzen hiçbir sporcu, takım halinde yüzen hiçbir takım yarışmayı maalesef bitiremedi hepsi adına üzgünüm.”

Milli Maraton yüzücüsü, 2023 yılında tekrardan İtalya’ya gideceğini ve bu parkuru en iyi derece ile yüzeceğini belirtti. Sunaçoğlu, sırada İspanya’dan Fas Cumhuriyetine WOWSA hakemleri nezaretinde solo yüzme projesi olduğunu, ülkeler arası resmi prosedürleri ve sponsor destekleri beklediklerini belirtti.

Milli Yüzücü, Napoli CAPRİ maratonunda kendisine destek olan Mersin Yenişehir Belediyesi ile Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e ve Beta Champion Tea firması ile İdeal Su AŞ firmalarına ve Gümrük Camiasına destekleri için teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Related Posts

Call Now Button